Zimowe Starcie - I runda Pucharu Toru w Dzikowcu

Tor Off Road w Dzikowcu to trudne, techniczne i wymagające trasy, które, gdy na dodatek schowają się pod śniegiem, są gwarancją wyśmienitej zabawy. Tak właśnie było podczas I edycji Pucharu Toru zorganizowanej 23 stycznia 2016 roku.

Tor Off Road w Dzikowcu to trudne, techniczne i wymagające trasy, które, gdy na dodatek schowają się pod śniegiem, są gwarancją wyśmienitej zabawy. Tak właśnie było podczas I edycji Pucharu Toru zorganizowanej 23 stycznia 2016 roku.

Jeszcze przed startem dwie załogi zmagały się z problemami technicznymi. Vitara Mateusza i Andrzeja miała problemy z układem paliwowym i nie chciała się wkręcać na obroty (usterkę udało się usunąć przed samym wyjazdem na tor), natomiast w Pajero Sylwestra nie chciał załączyć się przedni napęd, co skutecznie wyeliminowało go z rajdu.

Zawodnicy po krótkiej odprawie o godz. 10 wyruszyli na trasę składającą się z jednego oesu przejeżdżanego dwukrotnie oraz 23 punktów kontrolnych. Wszystkie załogi zmagania rozpoczęły od zdobywania PKP-ów rozmieszczonych na niewielkich trawersach, w dołkach, na podjazdach, korzeniach i skałkach. Już kilka minut po starcie dobrą passę Roberta i Arka w Patrolu przerwała ukręcona półoś. Pomimo zorganizowania części zamiennej nie udało się wyjąć uszkodzonego elementu. Załoga nie poddała się i po zamianie ról kierowcy i pilota oraz... wymianie samochodu (!) wyruszyła ponownie na trasę. Jednak walkę zaczęła od początku z nową, czystą kartą, ponieważ PKP-y zdobyte poprzednim pojazdem zostały anulowane.

Inne załogi również przeżywały trudne chwile. Discovery Kamila i Julii odmówił posłuszeństwa z powodu awarii alternatora, uniemożliwiając swym właścicielom kontynuowanie brawurowej i bardzo widowiskowej jazdy. Z kolei Hilux Konrada i Wojtka stracił tylną zabudowę własnej konstrukcji, a cała reszta otrzymała drobne wgniotki i zadrapania.

Jednak tak naprawdę o wyniku zadecydowała suma czasów zdobytych na oesach. Trzy ekipy zdobyły komplet pieczątek i w tym przypadku o wynikach zadecydował najkrótszy czas pokonania odcinków. Pierwsze miejsce zajęli ostatecznie Arek Żak i Robert Zieliński, którzy drugi przejazd skończyli zaledwie minutę przed zamknięciem trasu. Za nimi uplasowali się Mateusz Gaza i Andrzej Sojka oraz Wojciech Koźliński i Artur Pawlak.

Organizatorzy dziękują wszystkim za wspólną zabawę i zapraszają na drugą rundę Pucharu Toru Off Road w Dzikowcu. W roku 2016 zorganizowane zostaną cztery edycje o różnych porach roku, a każda odbędzie się na nieco innej części toru.

Tekst i foto: Seweryn Panek