Prolog Hungarian Baja 2016 – piorunujący start Polaków

W imponującym stylu rozpoczęła zmagania w rajdzie Hungarian Baja 2016 polska para Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik. Załoga BMW GPR Seria 1 osiągnęła najlepszy czas przejazdu na 11,4-kilometrowym prologu, pokonując sławy światowego formatu.

Polacy o 2 sekundy wyprzedzili „Latającego Fina” Mikko Hirvonena w MINI, a o 14 sek. doświadczonego Borisa Gadasina w G-Force Proto i Erika Van Loona w MINI. Znany Amerykanin Bryce Menzies (MINI) zajął 6. lokatę, jadąc wolniej o 19 sek. Tuż za nim uplasowali się Mirek Zapletal i Bartek Momot (Hummer), którzy finiszowali ze stratą 25 sek. do zwycięzców.

Bardzo dobry, 3. czas w grupie aut produkcyjnych uzyskali Mariusz Wiatr i Artur Szczygieł w Mitsubishi Pajero, którzy o 24 sek. pokonali Jarka Kazberuka i Roberta Szustkowskiego (5. T2), a o 31 sek. Tomasza Pieca i Daniela Dymurskiego (6. T2). Drugą lokatę po prologu w grupie T3 zajmują Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

Świetnie zmagania na Węgrzech rozpoczęli również nasi quadowcy – 1. miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata FIM Baja zajmuje Paweł Otwinowski, a 5. w Mistrzostwach Europy Baja – Agata Stefaniak. Kłopoty spotkały jedynie Tadeusza Wiśniewskiego, który finiszował kilka minut za rywalami.

Dobry początek Polaków rozbudza apetyt na sukces, ale przed zawodnikami jeszcze daleka (i wyboista) droga do mety licząca aż 444 kilometry (3 przejazdy oesu o długości 148 km). Trzymamy kciuki, by wynik na mecie był podobny do tego z prologu.