Silk Way Rally 2009 w blokach startowych

SWR2009Carlos Sainz, Nasser Al Attiyah i Giniel de Villiers będą największymi gwiazdami rajdu Silk Way Rally, imprezy przygotowanej przez A.S.O – organizatora Dakaru, który właśnie ogłosił jej listy startowe. W międzynarodowej stawce znalazło się miejsca tylko dla jednego auta z Polski – Toyoty Land Cruiser Olka Sachanbińskiego i Arka Rabiegi.

Silk Way Rally rozpocznie się 4 września w Kazaniu, stolicy Tatarstanu. Na starcie staną 62 samochody i 21 ciężarówki reprezentujące 25 krajów. Kazań przygotowuje obecnie spektakularną imprezę otwarcia, na której spodziewane są tłumy kibiców. Zawodnicy rozpoczną zmagania od superoesu o długości 2013 m. Skąd ta dokładność? Z symbolicznej liczby 2013 wskazującej rok, w którym Kazań będzie gościł letnią Uniwersjadę.

Zmagania trwać będą od 5 do 13 września. W tym czasie zawodnicy pokonają 4500 kilometrów oesowych, przemierzając Rosję, Kazachstan, by finiszować w Turkmenistanie. Trasa pod wieloma względami ma przypominać prawdziwy „Dakar” – nie zabraknie na niej skał, piasku, wydm, a utrzymanie właściwego kursu będzie dużym wyzwaniem dla pilotów.

Obok kierowców zespołu Volkswagena nie zobaczymy ich największych obecnie konkurentów z teamu BMW X-Raid. Na pojedynek gigantów cross-country będziemy musieli zaczekać do Dakaru. Ale nie zabraknie innych znakomitych kierowców. Na liście startowej znajdują się m.in. Christian Lavieille, Philippe Gache, a także nasz dobry znajomy Miroslav Zapletal, który w tym roku nie odpuszcza żadnego liczącego się rajdu. Gwiazdorska jest również obsada klasy ciężarowej – wystartują m.in. Firdaus Kabirov, Vladimir Chagin, Gerard De Rooy oraz Ales Loprais.

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro