Land Serwis

JEEP. There's only one! - nowy Wrangler (2008) Wojtka Polowca

07 Pazdziernika 2010
- W porównaniu do mojego poprzedniego samochodu nowy Jeep miał być lżejszy, niższy, posiadać zwolnice i wyciągarkę mechaniczną zsynchronizowaną z kołami – mówi o początkach prac nad nowym autem Wojciech Polowiec, zwycięzca Pucharu Polski 2003, wielokrotny triumfator słynnych rajdów KCS w Austrii oraz niezliczonej ilości innych rajdów przeprawowych w Polsce i za granicą. Nowego Wranglera, który powstał w krakowskim serwisie Raffi  według projektu Pawła "Szwagra" Przybyłowskiego, mogliśmy po raz podziwiać przed tygodniem na inauguracyjnej rundzie Pucharu Polski 2008 w Bojanowie. Jeep, dla którego był to pierwszy poważny test w życiu, zdał go z bardzo dobrym rezultatem – Wojtek ze „Szwagrem” zajęli V miejsce. Teraz planują drobne poprawki, po wprowadzeniu których samochód ma już się bić o najwyższe lokaty. O Wranglerze Wojtka Polowca pewnie nie raz jeszcze będzie głośno na Terenowo.pl.

Wojtek, który nawet kawę popija z kubka z napisem „Jeep”, nie miał wątpliwości co do wyboru auta, mającego stanowić bazę dla jego nowej rajdówki. Rama oraz buda nadwozia pochodzą z seryjnego Wranglera. Jako źródło napędu również wykorzystano silnik „There’s Only One”, czyli 4.7-litrową widlastą ósemkę z Granda Cherokee.

Z „Granda” pochodzi również automatyczna skrzynia biegów. Oryginalna chłodnica nie zmieściła się pod maską silnika, więc wykonano nową – mniejszą, ale szerszą. – Nie chciałem eksperymentować z przenoszeniem chłodnicy na tył – opowiada Wojtek. – To zawsze rodzi jakieś problemy. W całej mojej karierze tylko raz chłodnica zepsuła się i to nie z mojej winy, a przez „zmęczenie materiału”. Wiatraki też są „zwykłe”, uruchamiane przez sprzęgło wiskotyczne. Akumulator to też nic nadzwyczajnego – Bosch Silver.

Wyciągarka (starowski „mechanik”) wymogła zamontowanie reduktora z Toyoty Land Cruiser 70, który fabrycznie wyposażony jest w wyjście odbioru mocy. – I (co ważne) można go obracać tyłem do przodu, co pozwoliło nam zamontować „mechanika” w standardowym miejscu przed silnikiem – wyjaśnia właściciel auta. Zwykle bowiem wyciągarki mechaniczne umieszczane są z tyłu, za reduktorem. U Wojtka z powodu dużego skoku zawieszenia, a co za tym idzie znacznego wykrzyżu mostów, wyciągarka umieszczona z tyłu zwyczajnie by przeszkadzała. Przeniesienie jej przed silnik zaowocowało z kolei znacznym dociążeniem przodu Wranglera, który w odróżnieniu od wcześniejszej wersji Jeepa nie pozwala teraz np. na zarzucanie tyłem na zakrętach. Nieco trudniej teraz jest również np. wyjechać na brzeg rzeki. – Ale ma to również swoje dobre strony – zapewnia Wojciech Polowiec. – Uważam, że lepiej, aby wyciągarka ciągnęła, niż „pchała” samochód.

Jednym z głównych założeń przy budowie auta było zgranie prędkości wyciągarki z obrotami kół. – Udało nam się tego dokonać – opowiada Wojtek. – Wyciągarka jest zsynchronizowana z kołami niemal idealnie. Gdy na bębnie jest jeszcze dużo liny, wyciągarka (starowski „mechanik”) zwija się nieco szybciej, w połowie rozwinięcia liny prędkości są identyczne, a przy dużym rozwinięciu – „winch” pracuje trochę wolniej od kół, ale to niczemu nie przeszkadza. Podjazdy pokonuję błyskawicznie!

Oprócz starowskiego „mechanika” za kabiną pasażerską (obok 65-litrowego baku paliwa) znajduje się jeszcze „wieżyczka”, czyli znany ze swej szybkości Warn 8274, którego lina ma wyjście na tył auta, ale może być również przełożona na rolkach przez dach, co ułatwia asekurację samochodu na trawersach.

W ostatnich latach czołowi kierowcy w Polsce coraz częściej przesiadają się celeb news na auta wyposażone w mosty portalowe, które zwiększają prześwit oraz moment obrotowy przenoszony na koła. Wojciech Polowiec również postanowił skorzystać z tego wynalazku, zapożyczonego do off-roadu z maszyn rolniczych i pojazdów wojskowych. W swoim Jeepie zamontował mosty ze szwedzkiego Volvo Laplandera (takie samo rozwiązanie stosuje m.in. Darek Luberda). – Różnica jest ogromna – zachwyca się. – Teraz „na kołach” przejeżdżam przez miejsca, które wcześniej z trudem pokonywałem na wyciągarce.

Na mosty Laplandera napęd przekazywany jest za pośrednictwem wałów z Patrola GR (produkcji Nissana są też krzyżaki). Unikatowe mosty wymagają użycia oryginalnych felg Volvo, które niestety dość sporo ważą. Na felgi nałożone są 35-calowe opony Simex. – Planujemy uszczknąć trochę wagi, zmieniając piasty w mostach, co umożliwili nam zastosowanie dużo lżejszych obręczy – zapowiada Wojtek. – Teraz koła ważą po 70 kilogramów!

W zawieszeniu zamontowane są amortyzatory Öhlins, charakteryzujące się niesamowitym skokiem – tylny ma aż 119 centymetrów (oczywiście ograniczonych nieco np. przez odbojniki). Dzięki temu wykrzyż mostów jest naprawdę imponujący! Przednie sprężyny zostały wykonane na zamówienie, z tyłu zastosowano oryginalne sprężyny Patrola. „Szczyptą pieprzu” w konstrukcji Jeepa są przednie wahacze, które zapożyczono z... Land Rovera! Tylne wykonano zaś z drążka kierowniczego Patrola oraz... grubej nierdzewki.

- Naszym zamierzeniem było maksymalne wysunięcie kół na przód auta – opowiada Wojciech Polowiec. – Aby jakoś pomieścić drążki kierownicze i sprawić, żeby nie zawadzały o koła, wykorzystaliśmy przekładnię kierowniczą z Granda Cherokee, ale... w wersji angielskiej. Ponieważ jej konstrukcja jest odwrócona, drążki (z Laplandera) mają teraz swobodę działania.

Kabina Jeepa otrzymała standardowe wyposażenie rajdówki. Najważniejsze zegary, sterowniki blokad, dodatkowych świateł ksenonowych, które dumnie prezentują się na masce, oraz bardzo ważny (jak podkreśla, śmiejąc się, Wojtek) włącznik bardzo mocnego klaksonu. Ciekawostką są odwrotnie niż  w standardzie położone lewarki skrzyni, reduktora i wyciągarki, do których kierowca wciąż jeszcze usiłuje się przyzwyczaić.  

- Jestem zadowolony z efektu naszych prac – ocenia Wojciech Polowiec. – Chociaż nad pewnymi sprawami musimy jeszcze popracować. Mój poprzedni Jeep ważył 2050 kilogramów; ten miał być znacznie lżejszy, a waży... 2020 kilogramów. Problem ten rozwiążą jednak lżejsze felgi, dzięki którym auto powinno stracić na wadze około 100 kilogramów. Nowy Jeep miał być również dużo niższy i to też „prawie” się udało – ma 30 milimetrów mniej wzrostu:))) Spróbujemy jednak wyrzucić podkładki spod przednich sprężyn oraz skrócić sprężyny tylne – wówczas środek ciężkości powinien powędrować nieco w dół. Jedyną przeróbka, która niestety nie powiodła się, jest... „Szwagier”! On jest nienaprawialny:) I całe szczęście, bo cóżby był wart?:)

Zmian w aucie i pilocie Wojtek niestety nie zdąży już dokonać przed zbliżającym się Magam Trophy, ale – jak zapewnia – i tak nie zamierza w „Miastku” nikomu odpuszczać. I ja mu wierzę.

text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro

Początki...
{artsexylightbox autoGenerateThumbs="true" path="images/stories/Zmoty/Polowiec_new/Garaz1" previewHeight="67"}{/artsexylightbox}

Efekt końcowy:

{artsexylightbox autoGenerateThumbs="true" path="images/stories/Zmoty/Polowiec_new/Garaz2" previewHeight="67"}{/artsexylightbox}

Premiera:
{artsexylightbox autoGenerateThumbs="true" path="images/stories/Zmoty/Polowiec_new/Akcja" previewHeight="67"}{/artsexylightbox}

 

Inne zmoty:

 • Rosomak - ukraiński zwycięzca
  Rosomak - ukraiński zwycięzca
  Samochody budowane od podstaw zawsze budzą wiele emocji. Dla jednych są to idealne pojazdy, całkowicie przystosowane do jazdy w terenie, spełniające wszystkie potrzeby zarówno kierującego jak i pilota. A dla pozostałych są całkowitym zaprzeczeniem idei jazdy "samochodem". A jaki jest Rosomak – jedna z najlepszych terenówek na Ukrainie?
 • Mud Warrior 4x4 - radosna twórczość Darka Walczucha
  Mud Warrior 4x4 - radosna twórczość Darka Walczucha

  Silnik z Hondy CRX Del Sol, reduktor z Samuraia, a dyfry z Audi Quattro. Zawieszenie niezależne i w pełni pneumatyczne. Chłodnica z Poloneza, a kompresor z Range Rovera. Mud Warrior 4x4 to - jak sam jego projektant mówi - wytwór radosnej twórczości. Pojazd stworzony przede wszystkim po to, by się dobrze bawić. Darek Walczuch specjalnie dla nas opisał proces budowy swojej miniterenówki oraz zdradził sekrety jej konstrukcji.

 • Tornado Intercept Vehicle – w oku cyklonu
  Tornado Intercept Vehicle – w oku cyklonu
  Na pierwszy rzut oka wygląda niczym czołg. Ale w rzeczywistości to zdeklarowany pacyfista, któremu nie wojenka w głowie. Dużo bardziej fascynują go ekstremalne przeżycia, których doznać może jedynie w… oku cyklonu.
 • Siedem żyć POKRAKA
  Siedem żyć POKRAKA
  Załoga w składzie Paweł Matkowski i Ewa Matkowska jest właśnie na ukończeniu projektu o roboczej nazwie „POKRAK Reaktywacja” i w sezonie 2012 startować będzie odbudowanym i ulepszonym samochodem Land Rover 4000. Pierwsze testy już za nimi, a pierwszy start już niebawem – za miesiąc na MT Rally. Oddajmy im głos:
 • SAM Mercedes 35 CC (2010) - dzikość natury
  SAM Mercedes 35 CC (2010) - dzikość natury
  Dopiero zadebiutował (przed tygodniem na rajdzie Hungarian Baja 2010), w dodatku niezbyt udanie (nie dotarł do mety), a jednak już wzbudza ogromne zainteresowanie, a fachowcy wróżą mu świetlaną przyszłość. SAM Mercedes 35 CC to profesjonalnie zaprojektowana i zbudowana na ramie przestrzennej rajdówka cross-country spełniające wymogi najnowszych przepisów FIA. Jej celem są zwycięstwa w najtrudniejszych i najszybszych rajdach na świecie. I czołowe miejsca w Dakarze.
 • Land Rover 90 (2003) - Paweł Moliński
  Land Rover 90 (2003) - Paweł Moliński

  Pierwszą terenówką w życiu Pawła Molińskiego był amerykański Willys uważany powszechnie za legendę off-roadu i protoplastę Jeepa. Początki terenowej pasji kierowcy, który znany jest jako "Moli", byłyby więc znakomite, gdyby nie fakt, że zakupiony przez niego Willys był rozłożony na części, z których... nie udało złożyć się całości.