Prolog Baja Drawsko Pomorskie 2016 – zabawy w piasku

Krótki, 6-kilometrowy prolog zainaugurował zmagania w rajdzie Baja Drawsko Pomorskie, a jednocześnie rozpoczął nowy sezon Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Najszybsza na piątkowym superoesie była czesko-polska załoga Mirek Zapletal i Bartek Momot, jednak tylko o pół sekundy wolniej pojechał od niej duet Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik, co zapowiada fascynującą walkę na sobotnim etapie, do której włączą się z pewnością pozostałe załogi.

Zimno, wietrznie, ale w promieniach słońca i pod bezchmurnym niebem - pogoda sprzyjała dzisiejszej rozgrzewce, w której uczestniczyli najlepsi zawodnicy cross-country w Polsce, rywalizujący w RMPST, RPPST i PPRB. Prolog rajdu Baja Drawsko tradycyjnie poprowadzony był po piaszczystych duktach, a jego największą atrakcją była górująca nad krajobrazem żwirownia Woliczno, na którą należało w kopnym piachu wdrapać się, a następnie zjechać z niej (a najlepiej zeskoczyć) ku uciesze licznie zgromadzonych kibiców.

Wielu zawodników atakowało od samego początku, chcąc wypracować sobie dobrą pozycję startową na sobotnim etapie. Niektórzy borykali się z nieposłusznymi pojazdami, które czasem zdawały się być dopiero wybudzone ze snu zimowego. Chwila nieuwagi załogi ELJOT zaowocowała wywróceniem jej Grata na bok, który na szczęście szybko stanął z powrotem na kołach i ruszył do dalszej walki.

- Po zimie byliśmy bardzo naładowani energią i dlatego nawet trochę obawialiśmy się prologu - mówi Jarek Andrzejewski z zespołu Walter Team, który ściga się w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych. - Najważniejsze było, by dziś nie zrobić sobie żadnej krzywdy, bo dopiero jutro czekają nas długie oesy. Trasa była dość trudna technicznie, w dużej mierze prowadziła po kopnym piasku, ale podobała nam się. Pokonywaliśmy ją po raz pierwszy, na dodatek jechaliśmy już po ciężarówkach, więc byliśmy nieco bardziej ostrożni od konkurentów. Ale wywalczyliśmy dobry czas i z niecierpliwością czekamy na jutro!

- Przed startem towarzyszyły nam ogromne emocje, bo czekaliśmy na tę chwilę przez całą zimę - opowiada Michał Goleniewski z zespołu Rajdos Ekipos, który również rywalizuje w RPPST. - Jak zawsze było dużo piachu, z górki tym razem zjechaliśmy dużo szybciej niż w ubiegłym roku. Nasze Mitsubishi uplasowały się na 1. i 2. miejscu w grupie S2, i zarazem wysoko w generalce pucharu, więc wszystko poszło po naszej myśli. Cieszymy się z wywalczenia dobrej pozycji startowej na etap sobotni.

Po prologu liderami rajdu są Mirek Zapletal i Bartek Momot. 8. czas dnia i zarazem pierwszy w grupie Open wywalczyli Hubert Odejewski i Karol Zygmunt. W grupie T4 prowadzi czeski tercet Kolomý/Kilian/Kilian, w TH - Aleksander Szandrowski i Rafał Płuciennik, w T3 - Jacek Kozakiewicz i Łukasz Łaskawiec, a w T2 - Marcin Sobiech i Inez Kieliba. Najszybszą załogą RPPST byli (tradycyjnie) Tomasz Gołka i Filip Gołka, a najlepszy czas w PPRB wywalczyli Waldemar Wojnar i Kaja Wojnar.

W sobotę czeka nas już ściganie na całego. Zawodnicy RMPST pokonają ponad 300 km oesowych, a RPPST - ponad 200 km.

text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro

Wyniki prologu: http://wyniki.pzm.pl/bajadrawsko2016/rmpst#!r=199&o=2327

Prolog Carmont Baja Drawsko -wyniki RMPST:

Poz.NrZespółGr./ kl.CzasStrata

Prolog Carmont Baja Drawsko -wyniki RPPST:

Poz.NrZespółGr. / Kl.CzasStrata

Prolog Carmont Baja Drawsko -wyniki PPRB:

Poz.NrZespółKlasaCzasStrata

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.