Finał OiLibya Rally of Morocco 2014 - mega MINI

październik 10, 2014
NasserZawodnicy MINI All4 Racing zdominowali ostatni etap OiLibya Rally of Morocco, zajmując 7 miejsc w czołowej dziesiątce klasyfikacji. Również w „generalce” nie mieli sobie równych, plasując się na czterech czołowych pozycjach. Ostatni sprawdzian przed Dakarem pozwala wyciągnąć dość jednoznaczne wnioski. Polacy w Maroko wypadli nie najgorzej – klasę ATV zwyciężył Sonik (ale nie miał wielkiej konkurencji), po tytuł Mistrza Świata FIM w klasie juniorów  sięgnął Kuba Piątek, dobrą, 18. pozycję w klasie samochodów zajęli Piotr Beaupre i Jacek Lisicki, a ciężarowa załoga Lotto Team zajęła 6. lokatę w klasie ciężarowej (1. w klasie do 10 litrów pojemności).

Kuba Piątek to zawodnik, który w listopadzie zeszłego roku wywalczył jedno z pięciu miejsc w Akademii ORLEN Team. Po rocznym procesie rekrutacyjnym młody zawodnik z Lublina został najwyżej oceniony i w nagrodę wystartował w OiLibya du Maroc wraz z zawodnikami ORLEN Team. Dla Piątka był to czwarty tegoroczny start w cyklu Mistrzostw Świata Cross Country FIM.

ORLEN Team VI etap 2- Wciąż nie mogę uwierzyć, że tytuł Mistrza Świata juniorów jest w moich rękach – komentował na mecie Kuba Piątek – to niesamowite i niewiarygodnie satysfakcjonujące. Nie miałem pojęcia, że będę walczył o tak wysokie pozycje w pierwszym sezonie, w którym zacząłem startować w Cross Country. Rywalizacja była bardzo zaciekła, a trasa zróżnicowana. Wiedziałem, że nie będzie łatwo, ale się udało!

Kuba Przygoński, dla którego rajd OiLibya du Maroc był pierwszym po kontuzji startem nie ukrywał na mecie zadowolenia, połączonego jednak z lekkim niedosytem. - To był naprawdę wymagający rajd. Cieszę się przede wszystkim, że powróciłem na trasy i pierwsze długodystansowe zawody  po kontuzji są  już za mną. Teraz mam jeszcze prawie trzy miesiące ciężkich treningów, zarówno na motocyklu, jak i fizycznych. Liczę, że forma przyjdzie przed styczniowym startem w rajdzie Dakar – powiedział Kuba Przygoński. Etap w klasie moto wygrał Joan Barreda, a cały rajd – Marc Coma. 23. w „generalce” zajął trzeci z polskich motocyklistów – Paweł Stasiaczek. Jego teamowy kolega Michał Hernik niestety nie ukończył przedostatniego etapu.

3096W klasie samochodów ostatnim dniu triumfował Nasser Al-Attiyah (1:24.18), przed Orlando Terranową (+1.27) i Bernardem Ten-Brinke (+4.23). Podobnie wygląda klasyfikacja generalna rajdu, którą wygrał al-Attiyah przed Terranową i Van Loonem. W klasyfikacji Pucharu Świata przewagę nad Al-Attiyahem utrzymał Wasiliew, który prowadzi z przewagą 20 punktów.

Załoga ORLEN Team – Marek Dąbrowski i Jacek Czachor niestety wypadła z walki o czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej rajdu po tym, jak nie ukończyła czwartego etapu z powodu awarii auta. Samochodowy zespół końcówkę rajdu przejechał wyłącznie treningowo dowodząc, że jego miejsce jest w ścisłej czołówce światowego cross country. Na ostatnim etapie załoga odnotowała ósmy czas, a finalnie ukończyła rajd na 29. miejscu. Mety w Marakeszu nie zobaczył Martin Kaczmarski, który podczas rajdu doznał kontuzji kręgosłupa.

Załoga NeoRaid, Piotr Beaupre / Jacek Lisicki zajęła 18 lokatę i był to najlepszy wynik wśród polskich załóg samochodowych klasyfikowanych wg FIA. Zmęczeni zawodnicy na mecie, wraz z zespołem serwisowym nie kryli satysfakcji z ukończenia z dobrym wynikiem tego trudnego, obsadzonego wieloma gwiazdami sześcioetapowego rajdu. _P8R6849Swój kolejny start planują w Baja Portallegre już za niespełna 3 tygodnie, a potem kto wie, może jednak Dakar? Decyzję podejmą wkrótce…

Na mecie w Marakeszu zameldowali się również Hanna i Adam Sobota, którzy w klasie T1 Open zajęli na ostatnim etapie 20. miejsce, a w „generalce” uplasowali się na miejscu 16.

Dla LOTTO Team Rajd Maroka był przede wszystkim generalną próbą przed Dakarem i z tej perspektywy obaj kierowcy – Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski – oceniają go bardzo pozytywnie. - Cieszę się, że potrenowałem na piasku. Na jednym z odcinków były bardzo ciężkie wydmy i chyba całkiem nieźle sobie poradziłem. Bardzo lubię ten rajd. Jest świetnie zorganizowany i jest tu wszystko czego nam potrzeba pod kątem przygotowań do styczniowego startu – mówił Robin Szustkowski. - Oprócz treningu jazdy mamy tu przede wszystkim przygotowanie do warunków, jakie panują w Ameryce Południowej: duży dyskomfort, wysoka temperatura, mocne „ubijanie” na nierównościach i tysiące uderzeń, które przyjmujemy na trasie. To jest test organizmu i przetarcie, którego nie da się zastąpić – dodał Jarek Kazberuk.

Rajd Maroka to czwarta runda Pucharu Świata FIM, którą w tym sezonie wygrał Rafał Sonik. Tylko w Katarze oraz Brazylii zszedł o jeden stopień podium niżej. Co ciekawe, krakowianin tylko raz w tym roku zakończył pojedynczy rajdowy etap poza podium_BAR4916 (7. miejsce na 2. etapie Rajdu Brazylii). Wygrał 22 z 33 odcinków specjalnych. Również na „ostatniej prostej” OiLibya Rally nie miał sobie równych, wygrywając rywalizację quadów i meldując się na mecie jako 15. zawodnik wśród motocyklistów.

- To był fantastyczny rajd i jestem z niego bardzo zadowolony. Popełniam coraz mniej błędów i mam coraz więcej radości z jazdy. Co więcej pukam do pierwszej „piętnastki”, a może nawet „dziesiątki” motocyklowej. Dla quada to jest granica, o której przekroczeniu nigdy nawet nie marzyłem, a tutaj okazuje się, że jest to możliwe. Oczywiście nigdy nie wygram z najlepszymi, ale rywalizacja z nimi na dobrym poziomie daje mi wielką frajdę – komentował na mecie w Marrakeszu.