Finał Italian Baja 2014: Polacy na podium, zwycięża Yazeed Al-Rajhi

IB2014_4Marek Dąbrowski i Jacek Czachor zajęli trzecie miejsce w zakończonym w niedzielne popołudnie rajdzie Italian Baja – drugiej rundzie Pucharu Świata FIA w cross-country. W klasyfikacji FIM, również na najniższym stopniu podium stanął Jakub Przygoński. W stawce quadów drugie miejsce zajął Kamil Wiśniewski.

W niedzielę zawodnicy rywalizujący we włoskim rajdzie ponownie pokonywali te same odcinki specjalne. Z tą różnicą, że organizatorzy poprowadzili trasy w przeciwnym kierunku. Do ostatnich kilometrów, a może nawet metrów o utrzymanie pozycji na podium walczyli Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Duet byłych motocyklistów ostatecznie wyprzedził MINI Władimira Wasiliewa o zaledwie 18 sekund. Na piątym miejscy walkę ukończył Martin Kaczmarski, a z 13. czasem do mety rajdu dotarł Piotr Beaupre z Jackiem Lisickim. Zwyciężył bezkonkurencyjny Saudyjczyk Yazeed Al-Rajhi, który wygrał wszystkie niedzielne próby, wypracowując sobie niemal dwuminutową przewagę nad Rosjaninem Borisem Gadasinem.

- Pierwszą dzisiejszą pętlę pojechaliśmy trochę zbyt zachowawczo. Wasiliew odrobił do nas kilka sekund i już czuliśmy jego presję. Postanowiliśmy atakować na kolejnych dwóch próbach. Rajd był bardzo szybki, a różnice pomiędzy czołówką sekundowe. Pojechaliśmy jednak wszystko co się dało i mamy podium – mówił Marek Dąbrowski.  IB2014_4_03- Zdecydowaliśmy się zdjąć dodatkową osłonę chłodnicy, aby silnik dostawał więcej powietrza przez co zwiększył swą moc. Ryzykowaliśmy zalaniem jednostki napędowej, gdyż jechaliśmy przez bardzo głęboka wodę. Nie mieliśmy jednak innej możliwości. Musieliśmy mocno cisnąć żeby obronić trzecią pozycję. Udało się! Dodatkowo awansowaliśmy na czwarte miejsce w wynikach Pucharu Świata i tracimy tylko jedno oczko do poprzedzającego nas Gadasina – powiedział Jacek Czachor.

Jakub Przygoński doskonale spisywał się na wszystkich czterech oesach, ustępując tylko lokalnym motocyklistom. W ostatniej próbie szybszy okazał się jedynie Vanni Cominotto, który zakończył zmagania z kompletem zwycięstw. Polak tym samym przywiezie do kraju dwa trofea – za trzecie miejsce w Pucharze Świata i zwycięstwo w klasyfikacji mistrzostw Europy.

Bardzo dobrze zaprezentowali się również polscy quadowcy. Drugie miejsce zajął Kamil Wiśniewski, na czwartym uplasował się Piotr Serbista, na piątym Arkadiusz Biernat, a na szóstym Zbigniew Zych. Łukasz Łaskawiec niestety wycofał się z rywalizacji po tym jak pękła mu tylna oś i stracił koło.

Po raz kolejny poczynania polskich kierowców będziemy mogli śledzić podczas Abu Dhabi Desert Challenge, które startuje już 4 kwietnia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.DSCF1285_resize Tam zaplanowano kolejną rundę Pucharu Świata FIA oraz FIM quadowców, a także mistrzostw świata motocyklistów.