Finał Hungarian Baja 2016 – wysokie loty Hirvonena

Finałowe 140 kilometrów trasy Hungarian Baja 2016 nie miało większego wpływu na wygląd końcowej klasyfikacji rajdu. Mikko Hirvonen wygrywając ostatni oes, udowodnił, że był najszybszym kierowcą imprezy.

W niedzielę zawodnicy pokonywali ten sam odcinek co w sobotę, ale jadąc w przeciwnym kierunku. Czyli tak jakby mierzyli się z nim po raz pierwszy. Dla Mikko Hirvonena kierunek nie miał jednak większego znaczenia, bo oes przejechał tylko o 6 sek. wolniej niż w sobotę. Jeszcze lepiej spisał się Mirek Zapletal, pilotowany przez Bartka Momota, który poprawił swój rezultat z wczoraj, choć i tak nie był w stanie dogonić Fina. Na sam koniec obudził się Boris Gadasin, który w niedzielę wywalczył trzeci czas, ale duże straty z poprzednich oesów skazały go na odległą, 6. lokatę w generalce.

- Bardzo cieszę się z mojego pierwszego zwycięstwa w MINI oraz w barwach X-Raid – mówił na mecie Hirvonen. - Mieliśmy wspaniały weekend i wszystko poszło po naszej myśli. Nie spodziewałem się, że Hungarian Baja to rajd tak trudny i wymagający. Gdy usłyszałem, ile kilometrów mają oesy, myślałem, że czekają mnie zawody sprinterskie, a tymczasem trasa okazała się bardzo techniczna i śliska, i na pewno nie pozwalała jechać na pół gwizdka.

Drugie miejsce w rajdzie wywalczył Amerykanin Bryce Menzies, który wciąż jeszcze oswaja się z możliwościami swego MINI. Siłą rzeczy, poruszając się na śliskiej drodze pomiędzy gęsto rosnącymi drzewami, nie dociskał pedału gazu, obawiając się, by nie wypaść z trasy. Mimo owej „zachowawczej” postawy pozwolił przegonić się jedynie swemu koledze z zespołu. Na trzecim miejscu uplasowali się Mirek Zapletal i Bartek Momot, którzy mieliby szansę powalczyć o „srebro”, gdyby nie pięciominutowa kara czasowa.

Grupa T2 zdominowana została przez kierowców arabskich. Zwyciężył Saudyjczyk Yasir Hamad Seaidan  przed Katarczykami Adelem Husain Abdulla  i Mohamadem Al-Harqan. Bardzo blisko podium byli Mariusz Wiatr i Artur Szczygieł, którym do 3. miejsca zabrakło zaledwie 6 sekund! 5. zajęli Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski, a do mety rajdu nie dotarli niestety Tomasz Piec i Daniel Dymurski. W grupie T3. 2. miejsce wyywalczyli Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

Spośród naszych zawodników startujących indywidualnie najlepiej wypadła Agata Stefaniak, która zajęła 4. lokatę w cyklu European Bajas Championship Quads. Mimo wczorajszych kłopotów Tadeusz Wiśniowski może ostatecznie pochwalić się 2. miejscem w kategorii UTV. Zawodów nie ukończył Paweł Otwinowski.