Rekordowy Weekend Quadowy, czyli quadowcy łączcie się!

Od czasów potopu szwedzkiego zakonników mieszkających w klasztorze na Jasnej Górze trudno jest czymkolwiek zadziwić. Nawet pielgrzymki Radia Maryja stały się chlebem powszednim… Widok 228 quadów zgromadzonych 18 czerwca pod murami klasztoru na mszy świętej był jednak bardzo niecodzienny. Wyjątkowość chwili podziałała stymulująco również na pogrążonych w ciszy (zatopionych w modlitwie?) czterokołowych pielgrzymów. Ksiądz celebrujący mszę nie mógł wyjść z podziwu: „Dawno już nie widziałem tak spokojnej, wyciszonej pielgrzymki…” – zachwycał się w homilii.

IMG_0849Po nabożeństwie o quadach, które przybyły na Rekordowy Weekend Quadowy, zorganizowany z okazji dziesięciolecia Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska, usłyszeli (jak najbardziej dosłownie) już nie tylko mieszkańcy klasztoru, ale również wszyscy częstochowianie. Parada pojazdów głównymi arteriami miasta w asyście policji nie mogła przejść niezauważona. Choć niektórych korciło, by mocniej docisnąć manetkę gazu, uroczysty nastrój skutecznie studził emocje. Quady zaprezentowały się dostojnie, nieomal majestatycznie.

Czas karnawału rozpoczął się, gdy uczestnicy zlotu dotarli na teren toru off-roadowego w Biskupicach. Kilkadziesiąt hektarów byłej piaskowni, na których przygotowano odcinki specjalne oraz zadania konkursowe pozwalały wyszaleć się dowoli. Komu to nie wystarczało, mógł następnego dnia udać się w zorganizowanej kolumnie i pod opieką przewodników na niedaleką Pustynię Siedlecką, gdzie piasku a nawet wydm było aż nadto.

W Biskupcach można było się ponadto nieźle obkupić (działały liczne stoiska z akcesoriami ATV), najeść i napić, a wieczorem wyszaleć się przy muzyce (koncertował m.in. IMG_1600zespół Kuśka Brothers). Dzieci mogły wybrać pomiędzy placem zabaw, a przejazdem na miniquadach. Kulminacją uroczystości był quadowy tort, z którego świeczki zdmuchnął założyciel stowarzyszenia i jego wieloletni prezes – Rafał Sonik.

Lista nazwisk znakomitych quadowców, którzy swą obecnością uświetnili Rekordowy Weekend Quadowy, nie miała końca. Krzysiek Kretkiewicz, Jacek Bujański, Paweł Deżakowski, Jarek Witas, Roman Eliasz, Jarek Małkus… Nazwiska zawodników, którzy od 10 lat tworzą historię sportu ATV w Polsce, można by mnożyć w nieskończoność. Dobrze ich było spotkać w jednym miejscu. Choć raz na 10 lat!

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro