Ernest Górecki – urodzony maratończyk na starcie Silk Way Rally 2016

Jedni w sporcie lubią sprinty, a inni ultradystanse. Ernest Górecki należy do tych zawodników, dla których pierwszy tydzień zmagań to zaledwie rozgrzewka. Dlatego nie mogło go zabraknąć w składzie NAC Rally Team, który 8 lipca rozpocznie walkę w maratonie Silk Way Rally z Moskwy do Pekinu.

phoca thumb l Berlin Breslau 2005 45Ernest Górecki swoje pierwsze kroki w off-roadzie stawiał – dosłownie – w... błocie. Kilkanaście lat temu wraz ze swoim tatą, Robertem, zaczął startować przebudowanym Land Roverem 110 w wersji pick-up w rajdach przeprawowych, w których szybko zaczęli razem odnosić sukcesy. Do dziś wspomina trwające 36 godzin non stop zmagania w Expedycji Kaszubia, w której rodzinna załoga Góreckich z powodzeniem rywalizowała z czołowymi polskimi załogami. Występ w rajdzie Berlin-Wrocław 2005 skierował ją na nieco inne ścieżki – w tygodniowym maratonie zawodnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami poruszania się w ekstremalnie trudnym terenie, ale również talentem do szybkiej jazdy cross-country, która z miejsca stała się ich nową pasją. Zamiana dzielnego Defendera na rączego Tomcata już w następnym sezonie pozwoliła im wziąć udział w tygodniowych maratonach organizowanych w Afryce – marokańskim Touareg Rally i tunezyjskim El Chott. Spełnili również marzenie, które przyświeca wielu off-roaderom – w styczniu 2007 roku stanęli na starcie rajdu Dakar. W osiągnięciu celu, czyli mety najsłynniejszego rajdu terenowego na świecie, przeszkodziła im niestety nagła choroba kierowcy, którego z trasy ewakuować musiał helikopter medyczny. Ernest Górecki pozostawiony na środku mauretańskiej pustyni nie dał jednak za wygraną i sam pokonał Tomcatem kilkaset kilometrów dzielących go od kolejnego obozu.

Tuareg Rally 2006 03Z Dakarem rodzina Góreckich zamierzała wyrównać rachunki rok później, przygotowując do występu nowego Land Rovera Discovery. Niestety i tym razem nie dane im było dotrzeć do mety w stolicy Senegalu, ponieważ zawody z powodu zagrożenia terrorystycznego... nawet nie wystartowały. Na otarcie łez Polacy wzięli udział w dwóch innych, naprędce zorganizowanych imprezach z cyklu Dakar Series: wiosennej edycji, która odbyła się w Rumunii i na Węgrzech, oraz jesiennej w Portugalii. Po nich Robert Górecki zrezygnował z dalszego ścigania w terenie, a Ernest wziął sobie długi urlop.

Do powrotu namówił go dopiero Grzegorz Baran, który kompletował załogę swojej ciężarówki na Dakar 2012. Udany występ w Ameryce Południowej sprawił, że na utalentowanego, młodego, a zarazem doświadczonego już pilota uwagę zwróciły równocześnie dwa polskie zespoły rajdowe: Star Moto Racing (później G1 Racing) oraz NAC Rally Team. Ernest chętnie przystał na współpracę... z oboma, dzięki czemu dziś może pochwalić się całą kolekcją trofeów. Z Maciejem Stańco wywalczył tytuł wicemistrza Polski oraz Europy w grupie T2, a z Łukaszem Komornickim sięgnął po tytuł mistrza Europy FIA CEZ i został drugim wicemistrzem Polski. Z kolei z Pawłem Molgo, szefem NAC Rally Team, który na rajdach „krótkich” pilotowany jest zwykle przez Janusza Jandrowicza, od paru sezonów tworzy zgrany duet maratoński. Ich pierwszym wspólnym startem był rosyjski Silk Way Rally 2012 z Moskwy do Soczi, w którym – startując seryjnym modelem Mitsubishi Pajero T2 – wywalczyli 28. miejsce w klasyfikacji generalnej. Kilka miesięcy później zajęli 7. lokatę na mecie kolejnego maratonu – Rajdu Maroka. Zawody te uświadomiły im, że samochód, którym dysponują, tylko ogranicza ich możliwości – by móc walczyć o czołowe lokaty w grupie aut seryjnych potrzebowali znacznie mocniejszego i szybszego pojazdu, takiego jak Toyota Land Cruiser, która dołączyła do zespołu w roku 2013.

SWR2012 02Pierwszy poważny sprawdzian, jakim był rajd OiLibya Rally of Morocco 2013, pokazał, że mieli rację – załoga NAC Rally Team od startu aż do mety piastowała 2. pozycję w rajdzie, utrzymując wysokie tempo jazdy. Światowej klasy auto, nagromadzone przez lata doświadczenie i znakomicie funkcjonujący serwis były czynnikami, które popchnęły zespół do podjęcia kolejnego trudnego wyzwania, jakim był udział w dwutygodniowym maratonie Africa Eco Race 2015 rozgrywanym na klasycznej trasie Dakaru.

Osiągając metę w stolicy Senegalu na pierwszym miejscu w grupie aut seryjnych, Polacy spełnili swoje największe dotąd marzenie. Paweł Molgo i Ernest Górecki wspierani przez załogę ciężarowego Unimoga prowadzili w rajdzie od startu aż do mety, osiągając kilkugodzinną przewagę nad rywalami. Wyczynem tym załoga NAC Rally Team udowodniła, że w grupie aut produkcyjnych należy do ścisłej światowej czołówki.

Gdzie znaleźć równie wielkie wyzwanie? W Azji, a ściślej mówiąc na Silk Way Rally 2016 w nowej, dodajmy – utrudnionej formule, którego trasa w tym roku poprowadzi przez rosyjskie błoto, kazachskie stepy i chińskie wydmy. W czasie 15 dni zawodnicy pokonają blisko 11 tysięcy kilometrów w zupełnie nieznanym terenie. AFR15D05J1359W Afryce czy Ameryce Południowej wielu zawodników czuje się już niemal jak w domu, natomiast Wschód to dla nich prawdziwa terra incognita.

- Czekają nas dwa piekielnie trudne tygodnie – przyznaje Ernest Górecki. – Nikt nie wie, czego spodziewać się na miejscu, bo rajd po raz pierwszy przebiegać będzie przez te rejony świata. To stawia w uprzywilejowanej pozycji zespoły miejscowe – w grupie aut seryjnych rywalizować będą liczne załogi kazachskie i chińskie, jednak nie zamierzamy tanio sprzedawać skóry. Naszym najważniejszym celem jest oczywiście dotarcie do mety, ale chcielibyśmy również powalczyć o dobry rezultat końcowy. Ważne będzie odpowiednie rozłożenie sił, aby nie zabrakło ich w drugim tygodniu walki. Będziemy starali się pogodzić dwie wykluczające się idee – szybkiej jazdy i oszczędzania sprzętu.

W opinii pilota polskiej Toyoty jego zespół jest optymalnie przygotowany do czekającego go zadania. Członkowie teamu są w znakomitej formie fizycznej i psychicznej, a obie rajdówki czekają już tylko na sygnał startu. Jego zdaniem największą siłą NAC Rally Team jest umiejętność „gry zespołowej”: - W motosporcie zwykle mówi się tylko kierowcach, czasem wspomina się pilotów, a milczeniem pomija się zwykle zespół serwisowy – wyjaśnia. – Tymczasem końcowy rezultat jest zasługą wszystkich, w tym również mechaników, IMG 4878którzy przygotowują nasze samochody przed rajdem, w jego trakcie pracują całymi nocami, a za dnia pokonują kilkusetkilometrowe, wyczerpujące trasy dojazdowe bez szans na pełną regenerację. Bez ich poświęcenia żaden zawodnik nie miałby szans na sukces. Takich jak zwycięstwo w ubiegłorocznym Africa Eco Race, na którego trasie nie zdarzyła nam się żadna poważniejsza awaria.

Znaczenie w walce o czołowe lokaty ma również poczucie bezpieczeństwa, które załodze Land Cruisera daje jadący z tyłu Unimog występujący w roli szybkiego serwisu. Jego obecność sprawia, że Toyota może szybciej jechać, a jej ekipie łatwiej jest podejmować ryzykowne decyzje.

Ernest Górecki mimo młodego wieku ma już za sobą kilkanaście lat rajdowej kariery, w trakcie której brał udział w najważniejszych rajdach cross-country na świecie. Zawsze w roli pilota. Czy nigdy nie kusiło go, by zająć miejsce za kierownicą? - Szczerze mówiąc – nigdy! – odpowiada. – Lubię swój zawód, osiągam w nim sukcesy, więc na nim się skupiam i wciąż staram się doskonalić – na przykład korzystając z wiedzy i doświadczenia Jarka Kazberuka czy Rafała Martona. Marzenie o zostaniu kierowcą tylko by mnie dekoncentrowało. Powtórzę raz jeszcze – rajdy terenowe to sport zespołowy, w którym każdy członek teamu dokłada swoją cegiełkę do końcowego sukcesu. Mam nadzieję, że w Pekinie wszyscy będziemy mieć wiele powodów do radości.
MM