Litewska Pogoń i polski Orzeł: Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski wyruszyli na Dakar

29 grudnia na lotnisku w Wilnie uroczyście pożegnano  załogę Banediktas Vanagas  i Sebastian Rozwadowski, która udaje się na rajd Dakar 2016. Ekipa  pojedzie z numerem startowym 333 w specjalnie zaprojektowanych kombinezonach z litewską Pogonią i polskim Białym Orłem.

Vanagas 02Na uroczystości był obecny minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius, Ambasador RP Jarosław Czubiński, znani sportowcy, przyjaciele, partnerzy oraz fani ekipy.

- Dla pustyni nie ma różnicy skąd przybywasz, ważne, jak dobrze jesteś przygotowany – mówił kierowca Benediktas Vanagas. - Organizatorzy straszą, że tegoroczna edycja rajdu będzie wyjątkowo trudna. Jednak my jesteśmy dobrze przygotowani, z bagażem trzech pokonanaych Dakarów - bardziej doświadczeni. Siły połączyło dwóch profesjonalistów, którzy darzą siebie stuprocentowym zaufaniem. Choć na co dzień mówimy w dwóch różnych językach, to w samochodzie  rozumiemy się doskonale.

Pilotem załogi jest Sebastian Rozwadowski, rajdowy Mistrz Polski z 2014 r.: - W końcu nadszedł długo wyczekiwany dzień - mówił. - Dzień wylotu na Dakar. Jesteśmy naładowani pozytywną energią, zmotywowani do stawienia czoła najcięższemu z możliwych wyzwań w światowym motosporcie.

Vanagas 03Wiernym fanem załogi Vanagasa i Rozwadowskiego jest minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius. Przed wylotem sportowców do Ameryki Południowej życzył im samych sukcesów:  - Jedno zwycięstwo już odnieśliśmy – mamy wspólną litewsko-polską załogę, razem jesteśmy silniejsi.  

Załoga General Financing – Autopaslauga by Pitlane wystartuje 2 stycznia w argentyńskim Buenos Aires sportową Toyotą Hilux. Dla Rozwadowskiego będzie to debiutancki występ Dakarze. Dla Vanagasa to już czwarty Dakar z rzędu - trzykrotnie meldował się na mecie. W ubiegłym Dakarze w klasyfikacji zespołów prywatnych zajął pierwsze miejsce, w klasyfikacji generalnej 24., a jeden z etapów zakończył na 4. miejscu (ostatnie pięć etapów pokonał ze złamanym nadgarstkiem). To najlepszy wynik litewski w historii występów na Dakarze.
MM