Land Serwis

Oglądajcie na żywo! 46. SCORE Baja 1000 – wyścig tytanów

Startuje 46. Baja 1000 – najdłuższy i najtrudniejszy rajd terenowy rozgrywany w USA. Do walki rusza ponad 254 maszyn reprezentujących 36 amerykańskich stanów i 23 kraje na świecie. Przed nimi zabójcza trasa o długości 1421 km, którą muszą pokonać w niecałe dwie doby (najlepiej z jak najkrótszymi przystankami). To takie trzy-cztery dakarowe etapy w pigułce. Teraz nie dziwcie się, że mając takie atrakcje, Amerykanie nie garną się do występów w Dakarze...

ZOBACZ TAKŻE: Awantura w USA. Nowy triumfator 45. Tecate SCORE Baja 1000 | 44. Tecate SCORE Baja 1000 – relacja i foty z najważniejszego rajdu 4x4 w Ameryce Płn.

To już 46. edycja SCORE Baja 1000, który dla wielu zawodników zza oceanu jest najważniejszym rajdem w sezonie. Podobnie jak w ostatnich latach start wyznaczono w Ensenadzie, meksykańskim mieście położonym na Półwyspie Kalifornijskim, ale w odróżnieniu od ubiegłorocznej edycji, której meta była wyznaczona w La Paz Mexico, tym razem zawodnicy pokonają pętlę i będą finiszować w miejscu startu. Motocykliści i quadowcy na pokonanie trasy mają limit 34 godzin, natomiast załogi samochodowe i ciężarowe muszą zmieścić się w 36 godzinach. Najlepsi na mecie powinni zameldować się jednak już po 17 godzinach.

W ubiegłym roku najszybszy na trasie był meksykański zespół Vildosola (w składzie: Gustavo (Tavo) Vildosola, Gustavo Vildosola Sr. i Javi Valenzula), który jednak niedługo cieszył się z odniesionego sukcesu. Sędziowie SCORE uznali bowiem protest drugiego na mecie BJ Baldwina, który poskarżył się na nieregulaminową pomoc, z jakiej w trakcie rajdu skorzystali Meksykanie. Obie ekipy będą miały okazję dziś udowodnić, która jest lepsza. Do walki staną ponadto dobrze nam znani: Robby Gordon, Armin Schwarz i Bryce Menzies. Po udanym występie Andiego Mancina w roku ubiegłym, mieliśmy apetyt na więcej, ale niestety tym razem w zawodach zabraknie polskich reprezentantów.

Zawodnicy z klasy moto i ATV już wyruszyli na trasę, samochody i ciężarówki wystartują w piątek o godzinie 9 czasu miejscowego, czyli - jeśli dobrze liczymy - około godziny 18 czasu PL (Meksyk i Polskę dzieli 9 godzin różnicy). Relację LIVE z zawodów możecie oglądać (u góry) na kanale naszego amerykańskiego partnera z Rally Raid Media Group - serwisu Race-Dezert.com. Zapraszamy!

AK, celeb gossip fot. Race-Dezert.com, FOX, marathonrally.com

CZYTAJ: To był prawdziwy hardcore! - mówi Andi Mancin, pierwszy Polak na starcie amerykańskiego Baja 1000