Land Serwis

Śląskie Mistrzostwa Off-Road 2012 – piękne ściganie było

Godzina 8 rano – wbrew obawom o pogodę nad hałdą w Zabrzu zalśniło piękne słońce. Biuro otwarte – oczekujemy na zawodników. Po kilku minutach zaczynają nadjeżdżać samochody – część na kołach część na lawetach. Pojawiają się auta różne – zarówno prawie seryjne ,jak i te z najwyższej półki. Pojawiła się też jedyna wśród startujących dziewczyna – Kasia.

Wśród zawodników kilka znanych teamów – Extrem4x4 – Smoczycą, RMF4Racing Team – Patrolem ze stajni Faziego, małym ładnym autkiem dojechał też Gibon. Są również Warka Team, Białowąs Team, Team Nowy Dom, pomarańczowym dojechał wykrzyż.pl Team. Nie brakuje przewijających się pomiędzy samochodami quadów z Quadimodo Racing, Fabex Racing Team. Ale to nie tylko znane teamy, to także wielu niezrzeszonych  zawitało na tereny zabrzańskiej hałdy.

Po odprawie załogi ustawiają się na objazd trasy: quady za Pit Bullem, samochody za Big’u. Z małym poślizgiem czasowym wreszcie pada strzał i pierwsze ruszają do boju quady 4x2 i 4x4. Mają do pokonanie 6-kilometrową pętlę – ile okrążeń zrobią?

Zaczynają się pierwsze efektowne skoki na podjazdach. Niestety już w trakcie pierwszego okrążenia jeden z quadów odmawia współpracy. Po kolejnych okrążeniach dociera do bazy informacja – jeden z pojazdów urwał na zjeździe koło. Natychmiast ruszają do akcji ratownicy medyczni – uff, nic się nie stało, zawodnik dociera do bazy samochodem organizatorów.

Po dwóch godzinach quady kończą jazdę i na starcie stają samochody. Ruszają i już pierwszy podjazd zaczyna stwarzać problemy – staje jeden z Patroli. Szybka pomoc serwisu  i jedzie dalej. Niestety już na pierwszym okrążeniu psuje się samochód naszego klubowicza – urwany wał nie pozwala na dalszą jazdę. Wyścig trwa, kibice zarówno ci w okolicy bazy, jak i na innych fragmentach trasy mają na co popatrzeć. Po kilku okrążeniach kilka aut zostaje już na strefie serwisowej – z różnych przyczyn, a to  pęknięta chłodnica, a to urwane amory – wymagający teren daje znać o sobie. Dwie godziny mijają jak z bicza strzelił i już  meta. Zawodnicy komentują później w internecie: „Piękne ściganie było” , „trasa bardzo wymagająca dla zawieszenia , ale dało się pycić”, „mordy zadowolone” , „podziękowania dla orgów za całokształt”.

Chwila dla sędziów na podliczenie wyników i następuje ta najważniejsza chwila - na scenie wręczenie nagród ufundowanych przez Dragon Winch. Nad hałdą zaczyna zapadać zmrok, więc pora kończyć oficjalną część imprezy...

Maciej Pelc

Śląskie Mistrzostwa Off-Road 2012 - wyniki:


Samochody poniżej 2000
1 Bartłomiej Pacyga / Marian Figura
2 Piotr Gadomski/ Tomasz Widera
3 Dariusz Dworzyński/Ernest Dworzyński

Samochody powyżej 2000
1 Damian Baron
2 Paweł Osadnik/ Bartosz celebrity news Czapla
3 Paweł Żmudka/Krzyszof Janusz

Quady 4x2

1 Arkadiusz Boronowski
2 Marcin Ostański
3 Krzysztof Ryżewski

Quady 4x4
1 Fabian Czapla
2 Artur Brzozowski
3 Janusz Sadło

Nagroda Fair Play – Fabian Czapla