Land Serwis

Umarła Baja Saxonia, niech żyje Baja 300!

Baja Saxonia to rajd znany i lubiany przez polskich off-roaderów. W ubiegłym roku aż dwa nasze auta (Mercedes G Wojtka Tolaka i Fiat 500 Jurka Bodziocha) były blisko zajęcia miejsca na podium. Wcześniej wygrywali tu m.in. Krzysztof Ostaszewski i Krzysiek Kretkiewicz... Dlatego ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w tym roku Saxonii nie będzie... Życie jednak nie znosi pustki – w miejsce Saxonii powstanie nowy/stary rajd: Baja 300!

- Przygotowując się do nowego sezonu, znalazłem informację o likwidacji rajdu Baja Saxonia – opowiada Wojtek Tolak. - Byłem bardzo rozczarowany, bo w ubiegłym roku bardzo dobrze nam poszło i teraz szykowaliśmy się do zaatakowania podium. Smuciłem się jednak tylko przez chwilę, bowiem wkrótce pojawiły się wieści o powołaniu nowego rajdu – Baja 300. Oczywiście zamierzamy w nim wystartować!

Organizatorzy Baja Saxonia - Frank Süptitz i Karsten Mahlo ("Baja Saxonia GmbH") – informację o swojej decyzji umieścili dokładnie tydzień na stronie rajdu. Jako przyczynę podali obowiązki zawodowe, rodzinne oraz kłopoty zdrowotne, które uniemożliwiały im odpowiednie zaplanowanie i zorganizowanie zawodów na wysokim poziomie. Pozbawieni odpowiedniego wsparcia postanowili rzucić ręcznik, by nie zawieść rajdowców i sponsorów.

Już dwa dni później na łamach niemieckiego „Auto Motor und Sport” pojawiła się informacja o nowych zawodach – Baja 300. Ich przygotowaniem zajmie się samodzielnie 4x4 Club Leipzig, już bez pomocy zewnętrznej firmy "Baja Saxonia GmbH". Klubowicze z Lipska, którzy dotąd byli współorganizatorami "Saxonii", uzyskali już pozwolenie od właściciela lipskiej kopalni piasku, gdzie zawody się odbywają. Członkowie klubu mają duże doświadczenie w przygotowywaniu tego typu zawodów, które zdobyli, pracując m.in. przy Baja Deutschland i Wüstenrallye Grand Erg.

Baja 300 Mitteldeutschland odbędzie się w dniach 17-20 maja, a więc nie w tradycyjnym dla Saxonii okresie wielkanocnym. Trasa o długości 300 mil, czyli około 480 kilometrów zostanie wyznaczona na (doskonale znanym wszystkim uczestnikom rajdu Drezno-Wrocław) terenie kopalni w pobliżu Hohenmölsen. Wkrótce powstanie nowa strona internetowa, a celebrity news zapisy ruszą z początkiem lutego.

Text: Arek Kwiecień, fot. Kamel


Nasze relacje z poprzednich edycji Baja Saxonia:

2010
Polacy na Baja Saxonia 2010: dobra jakość, kiepska ilość

2009
Z licencją na zwyciężanie - Krzysztof Ostaszewski ponownie wygrywa Baja Saxonia 2009

2008
Wielkanoc w błocie - 1. Baja Saxonia 2008