Terenowa ekstraklasa - podsumowanie Polskiej Ligi Przeprawowej 2009



Premierowy sezon Polskiej Ligi Przeprawowej dobiegł końca. Po ostatniej imprezie cyklu jaką była VII Zmota Challenge poznaliśmy triumfatorów w poszczególnych klasyfikacjach.

Załogi, które brały udział we wszystkich eliminacjach, zmuszone były do pokonania naprawdę trudnych wyzwań terenowych. Zaczynając zmagania w lipcu na V Bobku Trophy, walczyliśmy z morderczą pętlą przygotowaną przez Kamila Podolaka i Edwarda Goździka. Trasa naszpikowana była wąwozami, trudnymi przeprawami błotnymi i wymagającymi trawersami. Z kolei VI Mazowieckie Bezdroża przygotowane przez sochaczewskich klub off-road ZEBRA to kwintesencja zmagań z tonami błota i torfu, a także liczne głębokie przeszkody wodne oraz piaskarnie. Kończąca rundę VII Zmota Challenge była walką z naturą, kamiennymi wąwozami, technicznymi trawersami oraz urzekającymi swoim pięknem błotnymi kożuchami.

Wszyscy uczestnicy, którzy walczyli na imprezach w ramach cyklu PLP 2009 musieli wykazać się żelazną odpornością fizyczną i psychiczną oraz posiadać naprawdę mocny i sprawdzony sprzęt terenowy. Wyniki rocznych zmagań nie są więc sumą przypadków czy też pomiarów czasu na taśmowanych odcinkach specjalnych. Załogi, które zaliczyły wszystkie trzy rundy eliminacyjne, pokonały ogółem 272 km. 80% tego kilometrażu wiodło przez wymagający, a nierzadko skrajny teren. Jako organizatorzy jesteśmy pod wrażeniem poziomu polskiego off-roadu przeprawowego. Zarówno z punktu widzenia kultury technicznej konstrukcji jak również zgrania i odporności tzw. czynnika ludzkiego.

Premierowy sezon Polskiej Ligi Przeprawowej już za nami. Zdajemy sobie z sprawę z wielu niedociągnięć organizacyjnych i regulaminowych. Postaramy się, aby w 2010 roku cały cykl PLP, a więc cztery imprezy, był zorganizowany z większym rozmachem. W tej chwili trwają poszukiwania sponsora strategicznego dla ligi i być może w grudniu będziemy mieli dla wszystkich potencjalnych chętnych ciekawe wieści. Zawsze powiadałem, że nie myli się ten co nic nie robi - proszę więc w imieniu swoim, jak i pozostałych organizatorów o wybaczenie błędów i mam nadzieję, że w przyszłym roku znowu czeka nas wszystkich wspaniała rywalizacja oraz pełne uroku i trudności trasy przeprawowe.

Zaskoczeniem dla nas jako organizatorów była rywalizacja właściwie do ostatniej godziny kończącej cykl Zmoty. Okazało się, że regulamin punktowy jest nieźle pomyślany i wyniki trzymały wszystkich w napięciu. W najbardziej wymagającej klasie PL3 (konstrukcje dowolne zarejestrowane jako samochód osobowy, koła do 48 cali, wyciągarki mechaniczne) zażarta walka o pudło trwała pomiędzy 5 załogami!

Najwszechstronniejszymi okazali się garwolinianie Rafał Kowalik i Piotr Mądry, których Suzuki Samurai konsekwentnie dojeżdżała na wysokich lokatach na każdej z ligowych imprez. Warto przy tym zauważyć, ze załoga „Rufia” i „Marysi” to wspaniali kompani, którzy często kosztem własnego wyniki gotowi są nieść pomoc potrzebującym załogom. Załoga z Garwolina zapowiada, iż w przyszłym sezonie będzie bronić wywalczonej pozycji, a znając technikę jazdy Rafała, sposób pilotażu Piotra, wysoką jakość ich konstrukcji oraz humor, z jakim bawią się na imprezach przeprawowych, zapowiedzi te mogą okazać się prorocze.

Na drugim miejscu zmagania ligowe ukończyła ełcka załoga Tomasza Cichockiego i Dariusza Buźniaka. Załoga Nissana Patrola evo3 miała pechową usterkę techniczną na Bobku, która to spowodowała zdobycz tylko 10 pkt. „Cichy” i „Szczur” pokazali jednak klasę i niezrażeni początkowym niepowodzeniem brawurowo wygrali kolejne eliminacje, czyli Mazowieckie Bezdroża i Zmotę, aby ostatecznie uplasować się tuż za Suzuki załogi garwolińskiej. Dodajmy, iż ełcka załoga to również wyśmienici towarzysze off-roadowych zmagań, a technika jazdy i pilotażu zakrawa czasami na miano majstersztyku.

Do końca w lidze walczyli również Mariusz i Krzysztof Piętka z Garwolina, który to powoli staje się centralnym miastem polskiego off-roadu przeprawowego. Samurai braci Piętaszków dzięki odważnej i heroicznej jeździe na Zmocie i bardzo dobrym wyniku na Mazowieckich Bezdrożach dosłownie o włos wyprzedził czwartą załogę ligi, czyli Marcina Łukaszewskiego i Magdalenę Duhanik.

W klasyfikacji PL 2, czyli wyciągarki elektryczne, klasą samą dla siebie była gdańska załoga Tomasza i Ireneusza Nasińskich. Jadąca Jimnikiem własnej konstrukcji załoga rozprawiła się z konkurentami na dwóch eliminacjach, natomiast na trzeciej zajęła nieco gorszą lokatę z powodu defektu. Gdańszczanie zapowiedzieli na przyszły sezon nowy pojazd, startujący również w klasie PL2 i obronę tytułu mistrzowskiego. Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się: łódzka załoga Skorpiona, czyli Wojciech Antoniuk wraz z pilotem Sebastianem Klonowskim, oraz zmieniający w sezonie pojazd z Suzuki Samurai na GAZ-a 69 warszawiacy: Sławek Michrowski i Maciej Bukowski. Trzecie miejsce również wspólne przypadło sochaczewskiej załodze Adama i Zbyszka Żakowskich dysponującej Suzuki Samurai oraz Marcinowi Ślęzakowi i Piotrkowi Mazurkowi jadącej czymś z pogranicza filmu Mad Max, a co na co dzień nosi miano Jeepa Cherokee.

W klasie PL1, czyli wyciągarki ręczne, bezapelacyjnie zwyciężyła warszawska załoga mieszana w składzie Waldemar Niezabitowski, Arkadiusz Furmański, Jerzy Jaworski i Sebastian Lewicki jadąca UAZ-em 469b. Warszawiacy zapowiedzieli na przyszły sezon ligowy nową konstrukcję opartą na mostach Volvo i bardzo lekkiej konstrukcji rurowej nadwozia. Drugie i trzecie miejsce w rozgrzanych rączkach od trifora przypadło sochaczewiakom z klubu Zebra. Załogi Maciej Krzemiński/Robert Janiak oraz Marcin Słomka/ Marcin Wojciechowski obie jadące na Samurajach walczyły zaciekle o II miejsce i ostatecznie lepsi o jeden punkcik okazali się Ci pierwsi.

W klasie PLQ, czyli wszelkie pojazdy ATV, UTV i inne czterokółki, triumfowali koszalinianie na Yamahach Gryzzli. I-sze miejsce dla Wojciecha Lubińskiego, drugie dla Pawła Żołyni, a trzecie dla Mirosława Jaciuka. Dodajmy, iż wszystkie załogi quadów pokazują na imprezach PLP klasę i udowadniają, że są jednak w tamtejszym środowisku ludzie na poziomie i z wielkim poczuciem humoru oraz dystansem do zaciekłej rywalizacji.

Przyszły sezon Polskiej Ligi Przeprawowej na pewno wzbogaci się o kolejną eliminację, którą będzie wrześniowa Noc Kormorana. Trwają również prace nad eliminacją górską i być może zagościmy w Bieszczadach. Chylimy czoła przed wszystkimi załogami, które zechciały bawić się z razem z nami w off-road i mamy nadzieję, iż platforma PLP będzie dla nas wszystkich równie ciekawa w przyszłym roku.

Serdecznie pozdrawiamy sponsorów PLP, czyli firmy SKF Polska, T-max, G-SHOCK, Walter Kompressortechnik oraz portal Terenowo.pl. Do zobaczenia na ultratrudnych trasach przeprawowych w przyszłym roku !

text: Marcin Francuz - adrenalinka.pl, Edward Goździk, Kamil Podolak - Bobek Trophy, Zebra OFF-ROAD klub Sochaczew

Pełne wyniki na: www.plp4x4.org

Patronem medialnym imprezy jest 



V Bobek Trophy 2009 (fot. organizator):

DSC_0003.JPG
DSC_0017.JPG
DSC_0025.JPG
DSC_0029.JPG
DSC_0031.JPG
DSC_0039.JPG
DSC_0042.JPG
DSC_0045.JPG
DSC_0050.JPG
DSC_0056.JPG
DSC_0059.JPG
DSC_0079.JPG
DSC_0086.JPG
DSC_0088.JPG
DSC_0096.JPG
DSC_0115.JPG
DSC_0136.JPG
DSC_0142.JPG
DSC_0165.JPG
DSC_0199.JPG
DSC_0236.JPG
DSC_0237.JPG


VI Mazowieckie Bezdroża 2009 (fot. Remigiusz Hetman, http://www.fotohetman.pl/galerie/08/galeria08a.html):

offroad_zebra_03.jpg
offroad_zebra_04.jpg
offroad_zebra_06.jpg
offroad_zebra_11.jpg
offroad_zebra_14.jpg
offroad_zebra_15.jpg
offroad_zebra_22.jpg
offroad_zebra_23.jpg
offroad_zebra_24.jpg
offroad_zebra_26.jpg
offroad_zebra_36.jpg
offroad_zebra_46.jpg
offroad_zebra_49.jpg
offroad_zebra_54.jpg
offroad_zebra_56.jpg
offroad_zebra_61.jpg


VII Zmota Challenge 2009 (fot. Robert Kuczyński "Ryba"):

IMG_9343.jpg
IMG_9360.jpg
IMG_9380.jpg
IMG_9384.jpg
IMG_9390.jpg
IMG_9396.jpg
IMG_9400.jpg
IMG_9409.jpg
IMG_9459.jpg
IMG_9476.jpg
IMG_9483.jpg
IMG_9513.jpg
PA240030.jpg
PA240033.jpg
zmota 09 II 017.jpg
zmota 09 II 038.jpg
zmota 09 II 046.jpg
zmota 09 II 065.jpg
zmota 09 II 080.jpg
zmota 09 II 081.jpg
zmota 09 II 090.jpg
zmota 09 II 104.jpg
zmota 09 II 111.jpg
zmota 09 II 123.jpg
zmota 09 II 125.jpg
zmota 09 II 131.jpg
zmota 09 II 136.jpg
zmota 09 II 144.jpg
zmota 09 II 155.jpg
zmota 09 II 173.jpg
zmota 09 II 187.jpg
zmota 09 II 200.jpg
zmota 09 II 211.jpg


VII Zmota Challenge 2009 (fot. Robert Godlewski, http://www.h31.pl/H31/2009/ZMOTA2009.html):

12_RG_006.jpg
12_RG_037.jpg
12_RG_049.jpg
12_RG_075.jpg
12_RG_077.jpg
12_RG_0780.jpg
12_RG_0813.jpg
12_RG_0842.jpg
12_RG_0875.jpg
12_RG_0901.jpg
12_RG_0995.jpg
12_RG_100.jpg
12_RG_1065.jpg
12_RG_1126.jpg
12_RG_1143.jpg
12_RG_1167.jpg
12_RG_1241_1.jpg
12_RG_1283.jpg
12_RG_132.jpg
12_RG_157.jpg
12_RG_252.jpg
12_RG_284.jpg
12_RG_521.jpg
12_RG_698.jpg


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 

SERWISY SPECJALNE:






POLECAMY:


RMF Caroline Team


Motoracer Rally Team

RAJDOS EKIPOS