Land Serwis

Nowe oblicze zespołu 4xDrive. Armia Nissanów Navara T2

IMG_2323

Znany dotąd z licznych sukcesów w rajdach przeprawowych i maratońskich zespół 4xDrive podejmuje nowy wyzwanie – od tego roku będzie również rywalizował w licencjonowanych rajdach cross-country! Miejsce słynnych Gratów 2 zajmą (tymczasowo...) Nissany Navara T2. Portal TERENOWO.PL był świadkiem pierwszy jazd testowych nowych rajdówek, które w walce zadebiutują już w najbliższy weekend na Baja Carpathia 2013.


HIMG_1690Pion cross-country zespołu 4xDrive tworzą duety: Robert Kufel – Dominik Samosiuk, Tomasz Piec – Remigiusz Klein, Łukasz Lechowicz – Łukasz Solecki, a także Sławomir Wasiak i Marcin Grydziuszko (którzy startować będą dotychczasowym Mitsubishi Pajero T1).

– Nie boimy się wyzwań, startowaliśmy samochodami naszej konstrukcji w takich rajdach jak: Drezno-Wrocław, Magam, Poland Trophy, Puchar Polski Off-Road.pl, Transghotica czy MT Rally – mówi Dominik Samosiuk, który zajmował się przebudową Nissanów. - Robimy krok do przodu, chcemy spróbować innego charakteru off-roadu – dodaje Robert Kufel. - Wiele sukcesów odnieśliśmy GRatami, chcemy sprawdzić się na innym poziomie rywalizacji. Dzięki projektowi Navara T2 zdobywamy także nową gałąź produkcji samochodów off-roadowych.

IMG_1840Rajdowe Nissany T2 zbudowane zostały – zgodnie z regulaminem dla klasy FIA T2.2 – na bazie seryjnych modeli Navara. Wszystkie napędzane są wysokoprężnymi silnikami Nissana YD25DDTi o pojemności 2488 ccm, w których założono 39-milimetrowe zwężki. W zależności od konfiguracji jednostki mają różne specyfikacje – Nissan Kufla ma 215 KM (i 490 Nm), a samochody Pieca i Lechowicza – 231 KM i 580 Nm. To pozwala im osiągać prędkość maksymalną 178 km/h. W zawieszeniu pracują amortyzatory SX Racing / 4xDrive. Na rajdowych trasach zawodnicy korzystać będą z ogumienia BF Goodrich G1 lub G3 w rozmiarze 245/80R 16, które założone są na felgi Evo Corse Dakar. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwają chromo-milobdenowe klatki Ireco oraz standardowe wyposażenie w rodzaju kubełków, pasów i centralnych systemów gaśniczych.

Text i foto: Arek Kwiecień - portal TERENOWO.PL jest partnerem medialnym zespołu 4xDrive

Razem5


Sylwetki zawodników:
KufelRobert Kufel i Dominik Samosiuk - Nissan Navara Blue T2

Jedna z najbardziej utytułowanych załóg polskiego off-roadu. Razem startują już od 6 lat, odnosząc wiele sukcesów słynnym Gratem 2, którego konstruktorem jest Dominik. Ich auto doczekało się już kilkunastu kopii! Na swym koncie mają zwycięstwa m.in. w Drezno-Wrocław, Magam Trophy, MT Rally i Transgothica Marathon.


PiecTomasz Piec i Remigiusz Klein – Nissan Navara Green T2

Piec przedkłada jazdę w terenie nad poruszeniem się po asfalcie od czasów eliminacji do polskich edycji Camel Trophy. Po godzinach ulepsza przeprawowego Land Rovera Defendera 90evo. Organizator rajdów off-road w Portugalii (2006), Maroku (2007) czy Islandii (2007) i zawodnik rajdów cross-country Baja Challenge 2012 oraz Baja Poland 2012 w zespole “RMF4rt”.
Klein to doświadczony uczestnik ponad 20 rajdów cross-country, zaczynał jako pilot w duecie z Marcinem Ryczkowskim wielokrotnym medalistą mistrzostw polski w RMPST. Zapalony quadowiec – celebrity gossip 3. msc. w Transgothica 2012.


Lech_copyŁukasz Lechowicz i Łukasz Solecki - Nissan Navara Red T2
Lechowicz od wielu lat w rajdach przeprawowych do Nissana przesiadł się z Jeepa Wranglera V8 HEMI. Obaj zawodnicy kojarzeni słusznie są z teamem Lech-Pol 4x4.


WasiakSławomir Wasiak i  Marcin Grydziuszko - Mitsubishi Pajero T1
Wicemistrzowie Polski RMPST w 1998 i 99 i zdobywcy tytułu mistrzowskiego w 2008. W sezonie 2011 zdobywcy drugiego miejsca w FIA CEZ.Zespół:


Technika:

Akcja: