Land Serwis

Kino objazdowe w Afryce, czyli filmowa Dacia Duster

Duster_kino1Roving Digital Cinema (CNA) to 11 samochodów Dacia Duster, które przez cały rok przemierzają bezdroża Afryki, aby pokazywać ludziom filmy i przy okazji popularyzować idee dotyczące zdrowia, higieny czy szkolnictwa. Obwoźne kino to dla większości mieszkańców wiosek w Mali, Burkina Faso, Senegalu czy Nigrze pierwsze tego rodzaju doświadczenie w życiu.

Idea narodziła się w 2001 roku, gdy producent, Christian Lambert po realizacji zdjęć do filmu w Afryce zdał sobie sprawę, że większość lokalnych mieszkańców, którzy brali udział w tej przygodzie, nie tylko nigdy nie zobaczy tego filmu, ale nigdy nie widziała filmu w ogóle.

Duster_kino2Wkrótce powstało stowarzyszenie CNA, które natychmiast rozpoczęło swoją misję.  Zainteresowanie było ogromne - mówi Christian Lambert. Szybko okazało się, że bez odpowiednich samochodów przemierzanie ponad 50 000 km rocznie po drogach Afryki jest niemożliwe. - Zwróciliśmy się do Renault z propozycją finansowania siedmiu Dusterów dla naszego obwoźnego kina. Nie tylko dostaliśmy te auta, ale dodatkowo otrzymaliśmy niezwykle atrakcyjną ofertę na zakup dodatkowych - wspomina Lambert.

Obecnie stowarzyszenie CNA posiada 11 mobilnych projektorów, na których zaprezentowano filmy hottest celebrities już ponad 7 milionom mieszkańców Afryki.
MM