Jean-Louis Schlesser królem Abu Dhabi. Znakomity Łukasz Łaskawiec!

IMG_3515Finałowy, piąty etap rajdu Abu Dhabi Desert Challenge 2012 był ostatnią szansą dla Khalify Al-Mutaiwei, by przegonić w „generalce” Jeana-Louisa Schlessera. Dwukrotny zwycięzca Dakaru nie pozostawił jednak nic przypadkowi i jako pierwszy dotarł od mety, wyprzedzając swego głównego rywala aż o godzinę.

- Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa – mówił na mecie dwukrotny zwycięzca Dakaru. - W ostatnim roku nasze buggy przeszło wiele zmian i teraz znakomicie radzi sobie na wydmach. A tu zawsze jest gorąco, co jest dużym wyzwaniem dla samochodu i jego załogi. Mój pilot Konstantin wykonał jednak swoją pracę znakomicie. Pustynia jest pełna zdradliwego miękkiego piasku, do którego trzeba się przyzwyczaić. Często trzeba jechać bardzo szybko, zapominając o hamowaniu. I aż do mety nigdy nie można być pewnym zwycięstwa.

Khalifa Al-Mutaiwei choć bardzo starał się, nie potrafił zagrozić Schlesserowi. 8 lat przerwy w off-roadzie musiało odcisnąć na nim swe piętno. Dlatego jego drugie miejsce w zawodach nie można nazywać porażką, 2012_Khalifa_Al-Mutaiwei_Andreas_Schulz_X-raid_MINI_All4Racing_25489choć teoretycznie MINI jest lepszym autem od buggy Schlessera. Lepszym lecz nie na wydmach, a rajd Abu Dhabi Desert Challenge w znakomitej większości rozgrywany był na piasku. Ostatniego dnia zawodów Al-Mutaiwei miał ponadto pecha – stracił blisko godzinę czasu na naprawę wentylatora.

Trzecie miejsce w klasie samochodów zajął Patrick Sireyjol, jadący podobnie jak Schlesser buggy.

W klasie motocykli ostatni etap, z metą w Abu Dhabi, wygrał Hiszpan Marc Coma, przypieczętowując tym samym swe zwycięstwo w rajdzie. Jako drugi linię mety przekroczył jego rodak Joan Barreda-Bort, który jednocześnie zajął 2. miejsce klasyfikacji końcowej.

Kuba Przygoński wywalczył trzeci czas etapu, lecz mimo dobrego wyniku pozostał na szóstej pozycji w klasyfikacji Mistrzostw Świata. Marek Dąbrowski był dziś najszybszy w klasie Open, którą zdecydowanie wygrał.

uae6Najwięcej radości polskim kibicom przysporzył jednak Łukasz Łaskawiec, który w tym roku reprezentuje własny team. Łoker finałowy etap ukończył na 5. pozycji (4. był Sonik), ale w klasyfikacji generalnej rajdu zajął ostatecznie 2. miejsce! Rafał Sonik z powodu 19-godzinnej kary uplasował się na 8. pozycji.

Już w przyszły weekend rozpocznie się kolejna runda Pucharu Swiata FIA - rajd Sealine Qatar Cross Country Rally. Zapowiadają się ogromne emocje: na starcie zobaczymy  m.in. - UWAGA, UWAGA! - Nassera Al-Attiyaha, który zasiądzie za kierownicą Toyoty Hilux! W szranki z nim staną m.in. Boris Gadasin, Khalifa Al-Mutaiwei i Jean-Louis Schlesser.