Sport (771)

Kierowca ORLEN Team Kuba Przygoński zajął drugie miejsce na Rallye du Maroc i jako drugi Polak w historii (po Krzysztofie Hołowczycu) wygrał Puchar Świata FIA w rajdach terenowych. W Maroku po raz piąty z rzędu (!) triumfował Nasser Al-Attiyah w Toyocie.

Rozegrany w ostatni weekend rajd Baja Szczecinek rozstrzygnął losy tytułu mistrzowskiego, o który przez cały sezon rywalizowali kierowcy w ramach Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Nowym (starym) mistrzem Polski został zwycięzca finałowej rundy - Czech Mirek Zapletal pilotowany przez Bartosza Momota, który tym samym powtórzył swój sukces z 2016 roku.

Po wycofaniu się Peugeota z rajdów terenowych jego trzej gwiazdorzy – Stephane Peterhansel, Carlos Sainz i Cyril Despres, mający na koncie 20 dakarowych triumfów – niedługo pozostawali bez etatu. Ich nowych (starym) pracodawcą został zespół X-Raid, który powierzy w ich ręce testowane na poprzednim Dakarze tylnonapędowe MINI John Cooper Works Buggy. Sainz i Despres w nowych barwach X-raid MINI JCW Team wystartują w rozpoczynającym się 4 października Rajdzie Maroka.

Po pechowej awarii układu wtryskowego w Toyocie zespołu NAC Rally Team, która wykluczyła niestety Polaków z udziału w rajdzie Turkmen Desert Race, zacięta walka o końcowe zwycięstwo w rajdzie toczyła się jeszcze przez kolejne trzy dni. Na najwyższym miejscu podium stanął ostatecznie Nani Roma startujący MINI, który na mecie uzyskał ponad godzinę przewagi nad Mirkiem Zapletalem w Hummerze oraz najlepszym kierowcą klasy ciężarowej – Siarheiem Viazovichem w MAZ-ie.

Awaria, jaka spotkała samochód Pawła Molgo i Rafała Martona, na II etapie Turkmen Desert Race, niestety okazała się niemożliwa do usunięcia w rajdowych warunkach i Polacy zmuszeni byli wycofać się z dalszej rywalizacji. Na trzy dni przed końcem maratonu załoga NAC Rally Team plasowała się na bardzo dobrej, 13. pozycji.

We wtorek załoga NAC Rally Team w składzie Paweł Molgo – Rafał Marton rozpoczęła zmagania w maratonie Turkmen Desert Race, którego trasę wyznaczył jeden z najsłynniejszych kierowców cross-country na świecie – Jean-Louis Schlesser, nieprzypadkowo obierając za miejsce batalii egzotyczny Turkmenistan. Już pierwszy etap wysoko zawiesił poprzeczkę przed zawodnikami. Polacy choć jazdę rozpoczęli ostrożnie, świetnie sobie poradzili, plasując się na dobrej, 12. pozycji.

W doborowej stawce zawodników Paweł Molgo i Rafał Marton (NAC Rally Team) rozpoczynają dziś rywalizację w nowym maratonie cross-country Turkmen Desert Race, w trakcie którego pokonają 1614 kilometrów, w tym 1203 km na czas. Premierowa edycja rajdu zgromadziła na starcie 74 pojazdy, w tym MINI John Cooper Works Rally Naniego Romy i Peugeota 3008 DKR Harry'ego Hunta.

Polacy zdominowali rywalizację w Columna Medica Baja Poland – swojej domowej rundzie Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. W grze o zwycięstwo w dziesiątej edycji imprezy liczyli się tylko dwaj kierowcy Mini – lider punktacji pucharu Jakub Przygoński oraz Krzysztof Hołowczyc, który w Szczecinie triumfował już pięciokrotnie. Ostatecznie zawody na swoją korzyść rozstrzygnął Przygoński, dla którego było to już czwarte zwycięstwo w tym sezonie Pucharu Świata. W ten sposób reprezentant Orlen Team wykonał kolejny duży krok w kierunku zdobycia najważniejszego trofeum w rajdach terenowych.

Jakub Przygoński i Tom Colsoul po dwóch odcinkach specjalnych rozegranych na poligonie w Drawsku Pomorskim wyszli na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Columna Medica Baja Poland i są na dobrej drodze do powiększenia swojej przewagi w punktacji Pucharu Świata, bowiem ich najgroźniejsi rywale – Władimir Wasiliew i Konstantin Żilcow – spadli na czwarte miejsce i tracą do załogi Orlen Team już ponad 14 minut. Do zakończenia rywalizacji w zawodach pozostały jeszcze tylko cztery niedzielne odcinki specjalne o łącznej długości blisko 58 km.

Jakub Przygoński (Mini John Cooper Works Rally) wygrał pierwszy odcinek specjalny Columna Medica Baja Poland. Podczas liczącej 7 kilometrów próby inaugurującej rajd lider Pucharu Świata FIA był szybszy o 1,1 sek od Martina Prokopa (Ford Raptor RS Ceoss Country) i o 11,4 sek od Władimira Wasiliewa (Toyota Hilux Overdrive).

Najbardziej prestiżowe rozgrywki w rajdach terenowych – Puchar Świata FIA – wkraczają w decydującą fazę. Po ośmiu rozegranych rundach do zakończenia walki o to trofeum pozostały jeszcze trzy rajdy. Najbliższym z nich będzie Columna Medica Baja Poland (31 sierpnia – 2 września 2018). Na starcie imprezy z bazą w Szczecinie kibice będą mogli zobaczyć we wszystkich rajdowych seriach aż 190 zawodników w 113 pojazdach. Stawkę otwiera Polak – Jakub Przygoński – zdecydowany lider klasyfikacji Pucharu Świata FIA.

15 sekund. Tylko tyle i aż tyle wyniosła przewaga dwukrotnego zwycięzcy Dakaru, Naniego Romy, nad Kubą Przygońskim na mecie 15. edycji rajdu Hungarian Baja – kolejnej rundy Pucharu Świata FIA, którą rozegrano w ubiegły weekend. Znakomicie na Węgrzech wypadli również pozostali polscy zawodnicy: Mariusz Wiatr i Łukasz Łaskawiec, oraz Łukasz Bzdyl i Artur Janda zajęli dwa czołowe miejsca w grupie TH, Arek Lindner i Paweł Otwinowski wywalczyli 3. i 4. lokatę w klasyfikacji FIM Quad, a Mirosław Stocerz i Rafał Marton uplasowali się na 2. pozycji w mocno obsadzonej klasie UTV-ów.

Miroslav Zapletal i Bartosz Momot zwyciężyli 38. Rajd Polskie Safari, nie pozostawiając żadnych szans rywalom, którzy musieli uznać wyższość czesko-polskiej załogi na wszystkich odcinkach specjalnych. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli Michał i Julita Małuszyńscy, którzy wygrali dwie poprzednie rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Na najniższym stopniu podium generalki stanęli Mirosław Stocerz i Rafał Marton – najlepsza załoga startująca UTV-em.

Po sukcesach w Africa Eco Race i Rajdzie Maroka, występach w Silk Way Rally i mistrzowskich tytułach w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych zespół NAC Rally Team postawił przed sobą nowe wyzwanie – występ w premierowej edycji maratonu Turkmen Desert Race, który odbędzie się w dniach 11-15 września. Dla Pawła Molgo i towarzyszącego mu pilota Rafała Martona będzie to wyprawa w nieznane – w Turkmenistanie nigdy jeszcze nie organizowano terenowego rajdu o tak wysokim, międzynarodowym statusie.

Kuba Przygoński i Tom Colsoul zajęli drugie miejsce w rajdzie Baja Aragon i utrzymują bezpieczną przewagę nad rywalami w Pucharze Świata FIA w Rajdach Terenowych. Aron Domżała i Maciej Marton uplasowali się na 4. pozycji, a zawody wygrał Vladimir Vasilyev.

Kuba Przygoński i Tom Colsoul okazali się bezkonkurencyjni na kolejnej rundzie Pucharu Świata FIA – rajdzie Italian Baja 2018, wygrywając komplet sobotnich i niedzielnych oesów. Załoga Orlen Team tym samym umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej pucharu. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się również Polacy rywalizujący w klasyfikacji narodowej, którzy obsadzili całe podium w grupie TH.  Jakby tego było mało w grupie T2 Pucharu Świata również triumfowała załoga biało-czerwonych.

Jakub Przygoński i Tom Colsoul zajęli drugie miejsce na prologu 25. edycji rajdu Italian Baja, szóstej rundy Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Załoga ORLEN Team broni pozycji lidera klasyfikacji generalnej i chce wygrać we Włoszech drugi raz  z rzędu.

Trzecia już w tym roku runda SJCAM Super Rally / Puchar Can-Am zgromadziła wiele załóg na starcie w gościnnym Bukownie. I tym razem mogliśmy przekonać się, że piach uczy cierpliwości i pokory, i wymaga stuprocentowej koncentracji. Murowanych faworytów nękały przygody, więc sytuacja w poszczególnych klasach zmieniała się z każdą kolejną sekcją odcinka testowego. Trudne i techniczne odcinki oraz agresywne fale piachu mocno dawały się we znaki nie tylko załogom, ale także i sprzętowi.

Michał i Julita Małuszyńscy wygrali drugą z rzędu rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych – Columna Medica Rajd Safari 2018. Ich MINI All4 Racing na mecie było o ponad 18 minut szybsze od Mitsubishi L200 Mariusza Wiatra i Łukasza Łaskawca, oraz Can-Ama Mirosława Stocerza i Rafała Martona.

Już w najbliższy weekend 87 ekip, w tym najlepsi rempstowcy w kraju, ponownie zameldują się w Drawsku Pomorskim, by porównać siły na trasach rajdu Columna Medica Rajd Safari. Zawody zaliczane do Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, a także Pucharu Polski, stanowią zarazem kolejną rundę Mistrzostw Republiki Czeskiej w rajdach terenowych.

Amaury Sport Organisation nie mogąc już dużej zwlekać, poinformował, że przyszłoroczna edycja rajdu Dakar odbędzie się wyłącznie na terenie Peru. 41. edycja rajdu zorganizowana zostanie w dniach 6 – 17 stycznia 2019, a jej start i meta będą miały miejsce w Limie. Żaden z pozostałych krajów Ameryki Południowej nie zdecydował się dołączyć do współorganizacji słynnego maratonu. To oznacza, że niestety skróceniu ulegnie również trasa zawodów – zaplanowano tylko 10 etapów.

Organizatorzy rajdu Dakar mają nie lada kłopot, o czym świadczy odwołanie planowanej na ostatni poniedziałek prezentacji trasy maratonu. W przyszłym roku zawodnicy na pewno nie zobaczą piasków Chile oraz gór Boliwii. Póki co zamiar ich ugoszczenia potwierdziło tylko Peru, natomiast Ekwador wciąż się zastanawia. Problemy pojawiły się nawet w Argentynie, gdzie nie porozumiano się jeszcze w kwestiach finansowych.

Szykujcie swoje sprzęty, zbrójcie auta, zlejcie wodę z mostów i zalejcie olejem! 26 maja będziecie mieli okazje przeczyścić tłumiki, przyodziać auta w nowe błotne szaty i rozgrzać swoje wyciągarki na Spring Off-road Challenge w Chonicach.

90 załóg z całej Polski stanęło do rywalizacji w wyścigu w stylu Formuły F1, który rozegrano w dniach 20-22 kwietnia na technicznym torze motocrossowym Brzezińskiego Klubu Motorowego BKM w Dębskiej Woli i krętym odcinku na terenach gminy Morawica. To były dni pełne emocji, walki nie tylko z czasem, ale i z konkurencją, której oddech zawodnicy czuli na własnych plecach!

Ponadtygodniowy maraton Morocco Desert Challenge rozegrany w dniach 14-22 kwietnia zgromadził na starcie bardzo mocną stawkę zawodników, z których wielu planuje na poważnie występ w Dakarze. Wyzwaniem dla nich była nie tylko walka z rywalami, ale już samo pokonanie zróżnicowanej, przeważnie pustynnej trasy liczącej aż 2403 km, która w całości składała się z odcinków specjalnych. Tym bardziej cieszy więc wynik osiągnięty przez duńsko-polską załogę Toyoty Hilux – Jesa Munka i Rafała Martona, która zwyciężyła w klasie samochodów. Na mecie zameldowała się również rodzinna załoga Hanna i Adam Sobota, którzy zmagali się z wieloma przeciwnościami losu.

Niespodziewana awaria silnika w Toyocie Hilux Nassera Al-Attiyaha na V etapie rajdu Qatar Cross Country Rally spowodowała, że rzutem na taśmę na pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji IV rundy Pucharu Świata FIA awansował Kuba Przygoński, który tym samym powrócił na fotel lidera pucharu. Tuż za podium rajdu uplasowali się Aron Domżała i Maciej Marton.

W tym roku II runda SJCAM SUPER RALLY i Pucharu Can-am rozegrana zostanie na terenie Toru BKM w Dębskiej Woli oraz gminy Morawica w nowej formule. Zawodnicy będą ścigali się przez 77 minut non stop. Na linii startu pojawią się nie tylko zawodnicy na motocyklach czy quadach, ale również w SSV, buggy i samochodach. Zapowiada się wspaniałe i emocjonujące widowisko.

Maroko to kraj, który od najbliższego weekendu przyciągać będzie wzrok wszystkich fanów off-roadu, mających poważny dylemat, czy kibicować zawodnikom rywalizującym w Afriquia Merzouga Rally (15-20 kwietnia), czy też obserwować walkę załóg w odbywającym się równocześnie Morocco Desert Challenge (15-22 kwietnia). Jakby tego było mało, we wtorek w Katarze rozpocznie się Qatar Cross Country Rally (17-22 kwietnia). I tu, i tu, i tam Polskę reprezentuje mocna grupa rajdowców, więc nie pozostaje nam nic innego, jak potrenować podzielność uwagi, trzymając kciuki za biało-czerwonych.

Podobnie jak przed rokiem Michał i Julita Małuszyńscy wygrali inauguracyjną rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych 2018. Załoga Columna Medica dysponująca topową rajdówką MINI All4 Racing osiągnęła najlepszy czas na mecie rajdu Columna Medica Baja Drawsko Pomorskie, wyprzedzając obrońców tytułu: Marcina Łukaszewskiego i Magdę Duhanik oraz byłego mistrza Polski Mirka Zapletala i Bartosza Momota, którzy szansę na zwycięstwo zaprzepaścili, inkasując 15-minutową karę czasową na pierwszym z sobotnich oesów.

Zwycięzcami rozegranego w piątek prologu rajdu Baja Drawsko Pomorskie, który inauguruje Rajdowe Mistrzostwa Samochodów Terenowych 2018, zostali Miroslav Zapletal i Bartosz Momot. Tomasz Gołka i Filip Gołka objęli prowadzenie w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych, a Remigiusz Kusy został liderem Pucharu Polski w Rajdach Baja.

Page 1 of celeb gossip 26