Land Serwis

Włoski tur, czyli Lamborghini Urus w pełnej krasie

Lamborghini – włoski producent słynący z produkcji samochodów sportowych i... rolniczych traktorów – połączył oba nurty swojej działalności, doprowadzając do powstania Urusa – superSUVa łączącego cechy auta wyścigowego i terenowego. Z 650 końmi pod maską, napędem 4x4 i wszystkimi kołami skrętnymi nowe „Lambo” ma szansę zostawić w tyle swoich bezpośrednich konkurentów w walce o zainteresowanie klientów.

Rywalami Lamborghini Urusa są m.in. Porsche Cayenne, Audi Q7 i Bentley Bantayga, które – co ciekawe – dzielą z nim tę samą platformę MLB. Mogłoby to sugerować, że mówimy o bliźniaczych autach, ale jednak więcej różnic je dzieli niż łączy podobieństw. Z tej fantastycznej czwórki Lamborghini jest z pewnością pojazdem o najwyraźniejszym sportowym zacięciu. Jest to zasługą 4-litrowej jednostki V8 biturbo o niewiarygodnej mocy 650 KM i maksymalnym momencie obrotowym 850 Nm, która budzi uznanie deklarowaną przez producenta wartością średniego spalania, wynoszącą 12,7 l na 100 km. Ciekawe, co pokażą testy...

Z silnika moc przekazywana jest za pośrednictwem 8-biegowej skrzyni automatycznej ZF i sprzęgła hydrokinetycznego na wszystkie cztery koła, które – by zagwarantować wysoką zwrotność pojazdu – są skrętne zarówno z przodu, jak i z tyłu (rozwiązanie to zostało zapożyczone z Aventadora S). Mocarny, ważący przeszło 2 tony Urus „setkę” osiąga w 3,6 sek., „dwusetkę” w 12,8 sek., a pułap jego możliwości wyznaczony został na widniejącej na prędkościomierzu liczbie 300 km/h. Nic dziwnego, że przy przednich kołach zamontowano „największe na świecie” tarcze karbonowo-ceramiczne o średnicy 440 mm obsługiwane przez 10-tłoczkowe zaciski.

Wnętrze samochodu pachnie luksusem, ale nie można mu odmówić sportowego, wręcz agresywnego charakteru podkreślanego przez ostro zarysowane kanty. Nawet kierownica Urusa nie jest w pełni okrągła. Uwagę zwraca czerwony przycisk uruchamiający silnik oraz dźwignia przekładni, obok której umieszczono manetkę wyboru sześciu trybów jazdy: Ulica, Sport, Wyścig i co najbardziej nam odpowiada: Piasek, Off-road, Śnieg.

Chętni do zakupu Lamborghini Urusa muszą przygotować około 200 tysięcy dolarów i być może uzbroić się w cierpliwość, bo Włosi planują montaż tylko 3500 egzemplarzy auta rocznie. Zainteresowanie klientów można znacznie przekroczyć ich oczekiwania.
MM

Poczytaj:

 • Lamborghini LM002 – drapieżny kocur na sprzedaż
  Lamborghini LM002 – drapieżny kocur na sprzedaż

  Lamborghini Urus to jedna z najgorętszych „terenowych” premier, jaka będzie miała miejsce w trakcie tego roku. Zanim jednak do niej dojdzie (stylowy crossover włoskiego producenta ma zostać zaprezentowany 4 grudnia), powspominajmy przez chwilę jego przodka – niezwykłe Lamborghini LM002. Okazją ku temu jest oferta sprzedaży pieczołowicie odrestaurowanego „Diablo”, który jest dziełem amerykańskiego warsztatu Cats Exotics.

 • Kazberuk i Szustkowski – z Unimoga do Tatry
  Kazberuk i Szustkowski – z Unimoga do Tatry
  3 dni jazdy w deszczu na słowackim poligonie w Senice to spore wyzwanie. Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski, Mistrz i Uczeń, reprezentujący program sportowy Lotto zakończyli pierwszy trening nową ciężarówką przed lipcowym Silk Way Rally.
 • Zaproszenie na Drawskie Manewry 2014 – jesienna integracja
  Zaproszenie na Drawskie Manewry 2014 – jesienna integracja
  Jeśli myślicie, że sezon już się skończył, jesteście w grubym błędzie. Przed nami jeszcze wiele off-roadowych imprez i wciąż pojawiają się nowe zapowiedzi. Oto jedna z nich - Stowarzyszenie 4x4 Drawsko Pomorskie oraz Burmistrz Drawska Pomorskiego zapraszają na „Drawskie Manewry”, które odbędą się w dniu 25.10.2014 r.
 • Kłopoty rajdu Dakar. Gerard De Rooy myśli o Africa Race 2016
  Kłopoty rajdu Dakar. Gerard De Rooy myśli o Africa Race 2016

  Gerard De Rooy rozczarowany odwołaniem etapów peruwiańskich przyszłorocznego rajdu Dakar, zastanawia się nad startem w konkurencyjnym maratonie Africa Race, którego trasa prowadzi po klasycznej trasie Dakaru: przez Maroko, Mauretanię i Senegal. Rozważa również wystawienie swoich załóg w obu imprezach - podobnie jak od lat czyni to już Kamaz. Informacje te podał holenderski portal Omroep Brabant.

 • Stiga Trophy 2013 – wakacyjny extrem na Łotwie
  Stiga Trophy 2013 – wakacyjny extrem na Łotwie
  Jeśli nie macie jeszcze w pełni zaplanowanych wakacji, zapraszamy Was na łotewski extrem Stiga Trophy, który odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia w rejonie Aluksne. Do udziału zaproszeni są wszelcy off-roaderzy, kwalifikujący się do klas TR1, TR3, OPEN i ATV. Organizatorzy łącznie spodziewają się około 70 załóg z Łotwy, Estonii, Litwy, Rosji i innych krajów europejskich.
 • Ford Bronco 6. generacji? Built tough
  Ford Bronco 6. generacji? Built tough

  Gdy jedni rezygnują (chlip, chlip) z produkowania kultowych terenówek, inni - wręcz przeciwnie - planują wskrzeszenie modeli, które dobrze czują się wyłącznie poza asflatem. Mija 20 lat od czasu, gdy z linii montażowej zjechał ostatni Ford Bronco. Z Ameryki coraz częściej docierają do nas infromacje, że najpóźniej w roku 2020 doczekamy się premiery 6. generacji tego nadzwyczajnego auta.