Land Serwis

VW California XXL – luksusowy globtroter

California to nazwa doskonale znana terenowym obieżyświatom. VW Transporter z podnoszonym dachem stał się ikoną dla wszystkich miłośników kampingów i dalekich wakacyjnych podróży. Teraz tę samą koncepcję niemiecki producent zastosował w nowym Crafterze, tworząc pięciogwiazdkowy hotel na kołach.

VW XXL 09Wyposażone w wysuwany dach z panoramicznym oknem, z wydłużoną tylną częścią nadwozia, w którego wnętrzu znajduje się duże łóżko, z alkową dla dzieci, napęd na cztery koła, pneumatyczne zawieszenie oraz z wnętrzem przemyślanym w każdym szczególe - studyjne auto zaprezentowane na targach w Dusseldorfie jest większym bratem legendarnej Californii. Obydwa modele wyróżniają się podobną stylistyką oraz stylowym i funkcjonalnym wnętrzem. Dzięki Californii XXL koncepcja wnętrza zostaje teraz dostosowana do potrzeb przyszłości. Chodzi między innymi o takie szczegółowe rozwiązania, jak wysuwana (chowana) łazienka, ogrzewana lub chłodzona (zależnie od potrzeb) powierzchnia do spania, przedłużany pulpit kuchenny, podgrzewana podłoga, panoramiczny podświetlany dach, a także zestaw funkcji sterowanych z tabletu przy pomocy dedykowanej aplikacji – ze wszystkich tych udogodnień globtroterzy mogą teraz korzystać podczas swoich podróży.

Model ten dostępny jest z tym samym napędem 4MOTION, z jakim sprzedawany jest nowy Crafter. Sprzęgło Haldex rozprowadza siłę napędową pomiędzy przednią i tylną osią, bazując na aktualnych warunkach przyczepności na drodze. Nawet błotniste i wyboiste powierzchnie na kempingach nie są więc la niego problemem. Moc w Californii XXL zapewnia silnik TDI, który generuje 177 KM (przy 3,600 obr./ min.) i wysoki moment obrotowy, wynoszący 410 Nm. Nową opcją w porównaniu z Crafterem jest zawieszenie pneumatyczne w Californii XXL. Optymalizuje ono komfort jazdy i upraszcza poziomowanie kampera na obozowisku; zamiast konieczności manewrowania na wyboistej drodze, możesz po prostu zmienić wysokość amortyzatorów na każdej osi.

Zespół konstruktorów Californii XXL postawił sobie za cel stworzenie jak najlepszego podziału wnętrza i jego optymalne wykorzystanie. Widziane z góry wnętrze kampera dzieli się na sześć obszarów, które zależnie od sposobu wykorzystania zachodzą na siebie:

VW XXL- obszar mieszkalny i jadalnia
- kuchnia ze zlewozmywakiem, kuchenką gazową i lodówkami
- łazienka z prysznicem, umywalką i WC
- duża sypialnia w tylnej części wnętrza
- alkowa dla dwójki dzieci
- kabina kierowcy połączona z wnętrzem

Centralną część wnętrza kampera tworzą kuchnia, łazienka oraz salon z jadalnią. Ponieważ w ciągu dnia sypialni można używać także jako przedłużonego korytarza przed kuchnią, miejsce to znacznie się powiększa. Przez duże rozsuwane drzwi wchodzi się od razu do obszaru mieszkalnego i jadalni. Kuchnia i łazienka znajdują się z lewej strony wejścia, czyli w środkowej części Californii XXL.

Wnętrze Californii jest jasne, emanuje ciepłem i roztacza atmosferę pełnego komfortu. \Odpowiednią ilość światła zapewnia podwójny system stylowego oświetlenia sufitu, a także panoramiczne okno dachowe o szerokości 1100 mm i długości 3700 mm. Dach zapewnia światło nie tylko w dzień – jest on zaopatrzony w lampy w kształcie świetlistych pasów, które podczas złej pogody albo o zmroku dodatkowo dyskretnie rozjaśniają wnętrze. Ponadto California XXL ma oświetlenie główne w kształcie litery U umieszczone w obszarach mieszkalnych.

VW XXL 18

Kuchnia w Californii XXL jest wielofunkcyjna i większa niż w autach rekreacyjnych klasy Craftera. Dzięki wysuwanej w lewą stronę płycie roboczej oraz drugiej wysuwanej w prawo (w nocy można ją ustawić pionowo, by odgradzała sypialnię od reszty wnętrza) powierzchnię roboczą w kuchni można wydłużyć z 1100 mm do ponad 2050 mm. Kuchnia jest wyposażona m.in. w dwupalnikową kuchenkę gazową, zlewozmywak, dwuczęściową lodówkę (każda o pojemności 50 litrów) oraz wiele drobnych funkcjonalnych urządzeń.

Łazienkę w Californii XXL można... wysuwać i chować. Gdy nikt z niej nie korzysta, wygląda jak szafka. Jeśli łazienka ma być używana, drzwi należy pociągnąć w stronę kuchni korzystając z uchwytu; z salonu widać jedynie przesuwane drzwi. Elementem wysuwanej części łazienki jest oczywiście podłoga. Ta w części mieszkalnej na czas korzystania z tego pomieszczenia chowa się w przestrzeni kuchennej kampera. Po wysunięciu łazienki jej powierzchnia zwiększa się z 600 x 600 mm do 1200 x 600 mm. W łazience oprócz prysznica z brodzikiem znajduje się zamontowane na stałe WC o typowych rozmiarach. Nad nim umieszczono składaną umywalkę, która po złożeniu znika za ruchomym podświetlanym lustrem. W tym wypadku automatycznie zamykają się zawory wody, co zapobiega rozchodzeniu się niepożądanych zapachów. W nocy wysuwana łazienka pełni rolę przegrody pomiędzy sypialnią a częścią mieszkalną kampera.

Auto jest wyposażone w system obracanych o 180 stopni foteli kierowcy i pasażera, znany z tradycyjnej Californii. Przy tylnej ścianie łazienki umieszczono dwumiejscową ławę, z której można oczywiście korzystać również podczas jazdy. Duży stół (długość 910 mm, szerokość 600 mm i wysokość 700 mm) znajdujący się pomiędzy fotelami ma z jednej strony przycięte krawędzie blatu, by zapewnić więcej miejsca w kuchni. W razie potrzeby, dzięki dodatkowej płycie, stół można przedłużyć o 325 mm. Gdy podczas jazdy nie jest używany, stół składa się i umieszcza w przeznaczonym na niego miejscu w tylnej części wnętrza.

VW XXL 13Dzięki przedłużeniu tyłu nadwozia o 250 mm zwiększyła się efektywna długość wnętrza Californii XXL. Za łazienką powstało dzięki temu miejsce na duże i wygodne łóżko, którego długość wynosi 2000 mm, a szerokość 1700 mm. Dzięki elektrycznemu systemowi w zimie łóżko to można podgrzać, a w lecie przewietrzyć oraz ochłodzić. Okno w sypialni otwiera się bardzo szeroko. Dzięki panoramicznemu dachowi w nocy leżąc w łóżku można oglądać gwiazdy. Dobry sen zapewniają ergonomiczne sprężynowe materace. Samo łóżko ma wysokość zaledwie 800 mm, żeby do niego wejść nie jest więc potrzebny żaden stopień. Rodziny z mniejszymi dziećmi lub dziadkowie z wnukami z pewnością skorzystają podczas swoich podróży z alkowy wyposażonej w łóżko dla dzieci. Ma ono długość 1720 mm i szerokość 1320 mm. Nad głową do dyspozycji jest latest celebrity news 600 mm; dzięki panoramicznemu oknu dachowemu alkowa wydaje się jednak znacznie wyższa. Z lewej strony można zamocować element zwiększający powierzchnię łóżka – jego długość wzrasta wtedy do 2000 mm, co sprawia, że mogą z niego korzystać także starsze dzieci. 

Z Californii XXL można korzystać na kempingach nie tylko latem. Dzięki wydajnemu ogrzewaniu postojowemu oraz dzięki podgrzewanej podłodze samochód świetnie spełnia swoją rolę także zimą. Doceni to każdy doświadczony miłośnik tej formy spędzania wolnego czasu.
MM

Poczytaj:

 • Rajd Dakar 2016 – z Peru przez Boliwię do Argentyny
  Rajd Dakar 2016 – z Peru przez Boliwię do Argentyny

  Na konferencji prasowej w Paryżu zaprezentowano dziś pierwsze informacje na temat rajdu Dakar 2016. Trasa, z którą w przyszłym roku zmierzą się zawodnicy, rozpoczyna się w stolicy Peru, Limie, dalej prowadzi przez Boliwię i finiszuje w argentyńskim mieście Rosario.

 • Ford F-150 Raptor – oswojony drapieżca
  Ford F-150 Raptor – oswojony drapieżca

  Rok 2015 dopiero się rozpoczął, a tymczasem Ford już szykuje się na to, co będzie za dwa lata. Zaprezentowany nowy model Forda F-150 Raptor sprawi, że oczekiwanie na dzień jego premiery stanie się z pewnością udręką dla wielu (zwłaszcza amerykańskich) off-roaderów.

 • Off-road w wersji hi-tech, czyli Samsung na pokładzie terenówek RMF 4RACING team
  Off-road w wersji hi-tech, czyli Samsung na pokładzie terenówek RMF 4RACING team

  RMF 4RACING Team nawiązał współpracę z marką Samsung Business, w ramach której wszystkie samochody zespołu oraz zawodnicy otrzymali najnowsze urządzenia firmy Samsung. Nowoczesne rozwiązania i technologie zostały specjalnie przystosowane do potrzeb zawodów motorowych i pełnią obecnie rolę standardowego wyposażenia każdego auta RMF 4RACING Team.

 • Nasser Al-Attiyah zamienia MINI na Toyotę!
  Nasser Al-Attiyah zamienia MINI na Toyotę!
  Tydzień po ogłoszeniu wiadomości o przejściu Stephane'a Peterhansela z teamu X-Raid do zespołu Peugeota kolejny kierowca MINI deklaruje chęć zmiany barw! Nasser Al-Attiyah, który miał zostać nowym liderem X-Raidu, nieoczekiwanie zdradził dziennikarzowi magazynu „Gulf Times”, że na trasę przyszłorocznego Dakaru zamierza wyruszyć... Toyotą.
 • 30 lat napędu BMW xDrive
  30 lat napędu BMW xDrive

  Mija 30 lat odkąd BMW, jeden z wiodących producentów motoryzacyjnych na świecie, rozpoczął sprzedaż własnych modeli samochodów z napędem na cztery koła. Dziś aż jedna trzecia aut konstruowanych w Monachium wyposażona jest w inteligentny napęd xDrive.

 • Skoda Snowman – groźniejszy niż Yeti
  Skoda Snowman – groźniejszy niż Yeti

  W przyszłym roku Skoda Yeti doczeka się swego większego (mimo że młodszego) brata. Skoda Snowman ma był pełnowymiarowym SUVem z napędem 4x4, którego ceny (rozpoczynające się w okolicach 24 tysięcy Euro) i dobra opinia, jaką cieszy się obecnie czeska marka, wróżą mu rynkowy sukces.