Land Serwis

Lamborghini Urus – 650 koni mechanicznych w akcji

Lamborghini to marka, która powoduje żywe bicie serca u każdego miłośnika motoryzacji. Nic dziwnego więc, że zbliżająca się wielkimi krokami premiera Super SUV-a, jakim ma być Urus, budzi duże zainteresowanie. Podsyca je dodatkowo informacja o mocy, którą będzie dysponował – jak przystało na prawdziwe „Lambo” sięga ona aż 650 koni mechanicznych!

Lamborghini Urus, którego można na siłę nazywać sukcesorem grubo ciosanego LM002, pod maską skrywa 4-litrowy silnik V8 biturbo zaprojektowany specjalnie dla tego modelu. Mniej unikatowa jest baza, na której zbudowany został pojazd – jest nią Volkswagenowska platforma MLB Evo, z której korzystają już takie auta jak Porsche Cayenne, Audi Q7 czy Bentley Bentayga. Z „Kijanką” Urusa łączyć będzie również system czterech kół skrętnych, ułatwiający manewrowanie i zmniejszający promień skrętu. Nad ogromną mocą silnika zapanować mają hamulce karbonowo-ceramiczne. Kierowca będzie miał do wyboru kilka trybów jazdy, takich jak Ziemia, Śnieg czy Piasek, do których Urus samodzielnie będzie dostosowywał pracę silnika, skrzyni biegów czy zawieszenia.


Na filmie zaprezentowanym oficjalnie przez Lamborghini widać już proces produkcyjny samochodu, testowe przejazdy w terenie, a wprawne oko jest w stanie wypatrzeć nawet trzy ukończone egzemplarze stojące na przyzakładowym parkingu w Sant’Agata Bolognese. Po blisko 6 latach od pokazania koncepcyjnego Urusa na targach w Pekinie Włosi nareszcie zaczynają odliczać ostatnie dni do oficjalnej premiery auta, którą zaplanowano na 4 grudnia. Pokładają w nim duże nadzieje – przed 2019 rokiem chcieliby podwoić sprzedaż swoich samochodów. Zainteresowanie, które budzi ich SUV, dowodzi, że bynajmniej nie jest to czcza fantazja.
MM

 

Poczytaj:

 • Loeb i Hirvonen - kolejne gwiazdy na dakarowym firmamencie?
  Loeb i Hirvonen - kolejne gwiazdy na dakarowym firmamencie?

  Sebastien Loeb i Mikko Hirvonen to światowej klasy kierowcy WRC, którzy niebawem być może zadebiutują w rajdzie Dakar. Obaj zaliczyli ostatnio jazdy testowe w Maroko.

 • NeoRaid trenuje z Hołowczycem przed Silk Way Rally 2013
  NeoRaid trenuje z Hołowczycem przed Silk Way Rally 2013
  W trakcie przygotowań do startu w Silk Way 2013 zespół NeoRaid poprosił najlepszego polskiego kierowcę, Krzysztofa Hołowczyca o pomoc przy precyzyjnym zestrojeniu zawieszenia oraz udzielenie wskazówek dotyczących techniki rajdowej jazdy. Na miejsce dwudniowych testów wybrano rozległe tereny poligonu w Drawsku Pomorskim, oferujące różnorodne przeszkody terenowe. Całe przedsięwzięcie było możliwe tylko dzięki organizacji i pomocy Sławka Wasiaka, wpółorganizatora tegorocznej Baja Poland.
 • Honda Ridgeline Baja Race Truck - wyczynowa przedpremiera
  Honda Ridgeline Baja Race Truck - wyczynowa przedpremiera

  W Las Vegas wystartowały targi SEMA Show, na których jak co roku nie brakuje off-roadowych atrakcji. Jedną z nich jest wyczynowa Honda Ridgeline Baja Race Truck, będąca żywą reklamą pickupa Ridgeline nowej generacji, który ma zadebiutować w przyszłym roku.

 • Mitsubishi Outlander 2.2 DID na straży lasu
  Mitsubishi Outlander 2.2 DID na straży lasu
  Tydzień z Outlanderem minął szybko. Przejechałem nim 1600 km po autostradach, drogach lokalnych i leśnych. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że jest to fajne auto gwarantujące dzięki napędowi 4x4 ustawianemu w trzech opcjach (przód, 4x4 z dołączanym tyłem i 4x4 zblokowane) bezpieczne poruszanie się po śliskich drogach, ale niekoniecznie nadające się do codziennej służby w lesie.
 • Genewa 2016. Jeep świętuje swe 75-lecie - zobacz 4 urodzinowe modele
  Genewa 2016. Jeep świętuje swe 75-lecie - zobacz 4 urodzinowe modele
  Do tradycji Jeepa należy świętowanie ważnych rocznic czy zdobywanie niedostępnych terenów. Także dziś, by uczcić 75 lat historii, ta owiana legendą marka, wprowadza we wszystkich modelach z gamy specjalną edycję „75th Anniversary".
 • Sand Racer - pustynny wojownik
  Sand Racer - pustynny wojownik

  W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie brak miejsca do uprawiania off-roadu. Za sprawą ropy naftowej obywatele tego państwa z reguły nie narzekają również na kłopoty finansowe. Dlatego na pewno zainteresują się propozycją firmy Zarooq Motors, która z myślą o nich właśnie zbudowała auto stworzone do wyczynowej zabawy w piasku. Produkcja seryjna Sand Racera rozpocznie się już w styczniu. Jego cena to około 100 tysięcy dolarów.